Tým zaměstnanců z Úseku pro nelékařská zdravotnická povolání uspořádal další z řady úspěšných konferencí, které se zabývají tématy psychologické podpory zaměstnanců VFN.
Zájem, jaký tyto akce mezi našimi zdravotnickými profesemi napříč nemocnicí vyvolávají, znamená jediné: každý zaměstnanec potřebuje podporu, radu, námět, jak zvládnout náročné povolání, a přitom si uchovat energii a sílu pro rodinu a vlastní osobní život. A přesně o to se organizátoři takových setkání snaží.
V úvodu konference tyto myšlenky zazněly hned několikrát. Ředitel VFN prof. David Feltl přivítal účastníky jednoznačnou výzvou, aby byli v první řadě sami sebou, uchovali si svůj osobní prostor, život a čas pro odpočinek, aby si našli způsob relaxace a načerpání sil, protože jedině tak mohou s maximálním nasazením a profesionalitou vykonávat náročnou práci zdravotníků. Náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání Mgr. Dita Svobodová vysvětlila přítomným, že hlavním důvodem, proč se konference koná, je, že zaměstnanci nejsou vedení nemocnice lhostejní. Všichni si uvědomují odpovědnost a každodenní stres, který jejich profese přináší. Tomu odpovídala i skladba přednášek. Jen namátkou uvádíme některá témata: Trénink sebesoucitu, Krizová intervence a profesionální stres, Vztahová manipulace a zneužívání léků, Možnosti podpory duševního zdraví ve VFN, ale i Aromaterapie či Sexualita – Po čem ženy touží a muži tápou.
Obsah konference odpovídal přáním účastníků, kteří přišli přesně s těmito cíli. Získat návody a tipy, jak si poradit s každodenní náročnou prací, dozvědět se něco nového, naučit se uvolňovací techniky, které by mohli aplikovat nejen na sebe, ale i kolegy, případně pacienty. To nám řekli i v malé anketě.
Ján Kollár, praktická sestra, Klinika adiktologie:
Pracuji jako sestra na ambulanci substituční léčby, moje práce je psychicky velmi náročná. Starám se o opiáty, mám velkou trestněprávní odpovědnost. Vše musí být pod kontrolou, musí souhlasit počty, dávkování. Nezapírám, je to stres. Konference mi přijde jako vhodná prevence, dostaneme tipy, rady, jak se vyrovnávat s napětím, jak dlouhodobějším, tak nárazovým. Alespoň to si od přednášek slibuji. Osobně jsem zvědavý na aromaterapii, nakoupili jsme si na ambulanci difuzéry a snažíme se aromaterapii využívat. Cítíme se tam lépe my i naši klienti. Zdálo by se to jako drobnost, ale přinesla nám velkou změnu.
Dana Klinderová, vedoucí laborantka ÚSLT/soudní lékařství:
Myslím, že psychosociální podpora je důležitá, abychom vůbec přežili. Abychom zvládli svoji náročnou práci vykonávat, abychom mohli podporovat své podřízené a být jim oporou. K tomu potřebujeme sílu a pomoc. Přišla jsem si pro návod, jak to zvládnout. Jak si ulevit, kde hledat energii, jak si odpočinout a naučit se aspoň na chvíli vypnout nebo se oprostit od věčných starostí a úvah o práci.
Mgr. Ilona Lálová, vrchní sestra, II. interní klinika
Zdravotníci ze sebe často vydávají maximum pro podporu ostatních a na tu vlastní často zapomínají. Proto vítám příležitost sdílet naše společné problémy, se kterými se denně potýkáme, a doufám, že naleznu inspiraci nebo odpověď na to, co mě trápí, čím si procházím v práci i v osobním životě. To se samozřejmě prolíná. Mám moc ráda aromaterapii, mám ji spojenou s bezpečným klidným prostorem, kde se cítím dobře a můžu si odpočinout od běžných povinností, takže toto téma mě v programu okamžitě oslovilo. Za důležité téma považuji i jídlo jako lék. Většina z nás s nepravidelnou pracovní dobou pocítila, že je třeba přemýšlet o tom, co jíme, abychom se cítili dobře, měli energii a zvládli dlouhé služby, často noční. Jak si člověk složí jídelníček, tak bude fungovat a tělo se mu odvděčí. Prostě čekám inspiraci a náměty v řadě oblastí, o tom konference je a na to se těším.
Tetyana Krutofist, všeobecná sestra KGPN:
Pracuji na rizikovém oddělení, setkávám se denně s maminkami, které v těhotenství postihly komplikace, bojí se, že každou chvíli nečekaně porodí. Potřebuji se neustále učit, jak budoucí maminky uklidnit, jak s nimi mluvit, aby nebyly smutné a ve stresu. Každá je jiná, každá má své vlastní starosti, ale všechny mají společný strach o miminko. To nás s kolegyněmi psychicky vyčerpává, a proto vítám takové semináře, kde se dozvím řadu rad, jak se zachovat v různých situacích i jak si pomoci sama. Uvolnit se, odpočinout si. Jsem ráda, že rady a informace, které tady získám, můžu předat kolegyním, které se kvůli práci zúčastnit nemohou.
Mgr. Pavel Ruml, kaplan VFN:
Zaměstnání zdravotních sester a všech dalších profesí ve zdravotnictví je velmi namáhavé a každý potřebujeme podporu. Proto jsou tyto akce důležité a jsem rád, že je o ně mezi zaměstnanci takový zájem.
Pro zajímavost další názory
V anonymní zpětné vazbě účastníků konference nejvíc uspěly přednášky o aromaterapii, podpoře duševního zdraví, vztahové manipulaci a krizové intervenci. Celkově ve 32 odpovědích padla shoda na tom, že konference byla velice přínosná (z 5 bodů získala 4,9!). Námět k zamyšlení do dalšího ročníku je zařazení pohybu. … K rovnováze našeho zdraví a podpoře psychiky, spirituality a jídla patří i pohyb. Určitá fyzická aktivita. Pomůže nám zvládat nekomfortní zóny, situace a různé vlivy prostředí….