Potvrzeno: Naše stomické sestry jsou ve světě jedničky!

WCET kongres v Glasgow potvrdil, že v péči o stomické pacienty patříme k absolutní špičce. „Je zajímavé, že naše originální řešení, často limitované okamžitými možnostmi, zdravotníky z jiných zemí překvapí. Je obecně známo, že česká sestra si dokáže pomoci v jakékoliv situaci, umí improvizovat, což ve světě běžné vůbec není. Buď nemají fantazii, zkušenosti, materiální zajištění, možnosti nebo jim chybí praxe,“ hodnotí konfrontaci s ostatními stomickými sestrami Mgr. Veronika Toningerová.

„Břišní katastrofy umíme řešit, to jsme dokázaly i výsledky naší práce. Máme šťastné zahojené pacienty, což je pro nás největší ocenění,“ říká Mgr. Veronika Toningerová, která se svým týmem uspěla na kongresu a ukázala, na jaké úrovni péče o břišní katastrofy v ČR je. Ve skupině se kongresu zúčastnilo celkem 15 stomických sester z ČR, a aby mohly vycestovat a na akci se registrovat, byly vyslané pod záštitou České asociace sester. Čtyři měly aktivní účast v podobě posterů s kazuistikami. Na světovém stomickém kongresu se pohybovalo kolem dvou tisíc lidí a každý se mohl zastavit u vystavených posterů, kterých bylo v hale kolem 200.

Naše postery zaujaly
Účastníci ocenili, jak jsou naše stomické sestry schopné improvizovat a hledat okamžitá řešení. V posterech byl do detailu sepsán postup ošetření, vždy s vysvětlením, co sestry k tomuto kroku vedlo. Je viditelné, že se kombinace materiálu k hojení ran se sortimentem stomických pomůcek nebojí. Každý pacient je jedinečný, a takový je i způsob hojení u břišních katastrof: to, co vyhovuje jednomu, druhému ne. Sestry se snaží o nové postupy, inovativní řešení problému, který nikdo nezná. „Spojily jsme se s kolegyněmi z Ostravy, Brna a Olomouce. Kombinovaly jsme při ošetřování dostupný sortiment pomůcek, alternativu a intuici, to nás spojovalo,“ konstatuje Veronika Toningerová. A byly ve svých přístupech jedinečné.

V Česku se mají stomici velmi dobře
Překvapivým zjištěním na kongresu bylo i to, že se mají naši pacienti velice dobře. Nejen s ohledem na výběr pomůcek, ale především hrazením péče. Všechny novinky, které na trhu jsou, v Česku máme. „V porovnání s Amerikou i západní Evropou máme skvěle nastavené hrazení zdravotními pojišťovnami,“ říká Veronika Toningerová. To je rozdíl od ostatních zemí, kde se pacienti musí podílet na úhradách, případně si je platit plně. Kombinace ambulantního a nemocničního sektoru je dominancí práce stomické sestry. „Česká sestra si poradí vždy a se vším, to je asi zásadní vzkaz českému zdravotnictví i do zahraničí,“ dodává Veronika Toningerová.

Přednášky z oblasti stomií, inkontinence, hojení ran, výzkumu a péče o děti
Na konferenci měly sestry možnost získat přehled o tom, co se děje ve světě. Jisté je, že oproti jiným zemím máme v ČR podmínky, které jejich práci podporují. Přednášky byly rozděleny do čtyř dnů. Slavnostní zahájení bylo honosné, byly představeny všechny země za průvodu vlajkonošů. K dispozici měly jeden hlavní sál a dalších 7 poslucháren bylo rozděleno podle jednotlivých kategorií a témat. V zahraničí se klade důraz na výzkum a na ošetřovatelství, které je založeno na důkazech. „To v ČR postrádám, zde za světem pokulháváme. Umíme se dokonale postarat o pacienta, ale oblast vědy a výzkumu je nám vzdálená,“ zdůrazňuje Veronika Toningerová. Byly prezentovány výsledky jednotlivých studií, všichni se vrátili v čase a připomněli si historii stomií, přednášející přiblížili vznik WCET (společnost světových enterostomálních terapeutů). Vše za podpory umělé inteligence, která účastnice provázela po celou dobu pobytu. V hale, kde byly vystaveny postery, se nacházely i stánky jednotlivých dodavatelů a distributorů stomických pomůcek napříč světem. Na některých stomických sestrách byla vidět radost, že se k nim inovativní pomůcky dostanou, na některých žal a zklamání, že takový sortiment nikdy svým pacientům nebudou schopny nabídnout.

Kongres nabídl mnoho zajímavého, inspirativního. „I já si odnáším pár postřehů, je dobré se pozastavit, slyšet příběhy od kolegyň z jiných zemí. Člověk si pak uvědomí, že v některých záležitostech řeší malichernosti,“ zamýšlí se Veronika Toningerová. Není prý od věci vycestovat za hranice země a slyšet, že se vlastně máme velmi dobře. Distribuce stomických pomůcek je na velmi kvalitní úrovni a v ČR máme možnost pacienty adekvátně ošetřovat. Podmínky ale nemají české stomické sestry ve svých nemocnicích stejné. „Jsem ráda, že nás vedení kliniky i nemocnice podporují. A my se jim to pokoušíme vrátit v podobě spokojených pacientů, kterým se věnujeme po celou dobu jejich několikaměsíčních hospitalizací,“ uzavírá.