Adiktologové z VFN představili nový komplexní model léčebné péče o závislé

V České republice více než 1,5 milionu lidí podléhá rizikovému pití, nejvíce ve věkové skupině 45 až 54 let. Odborníci z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN reagují na zvýšení užívání alkoholu zejména u žen, u dětí a v rodinách – během covidu totiž vzrostl trend izolovaného popíjení doma. Na klinice došlo k reorganizaci a úpravě lůžkových provozů. Adiktologové do praxe nově začleňují moderně koncipovaný model komplexní péče, který odpovídá nejnovějším trendům v oboru adiktologie.

V souvislosti s konzumací alkoholu u nás během jediného roku zemře téměř 7 tisíc osob. Jen na samotnou intoxikaci alkoholem (předávkování) u nás zemře každý rok desetkrát víc lidí než na otravu nelegálními návykovými látkami. „Ročně se ambulantně nebo na lůžku léčí několik desítek tisíc lidí,“ uvádí prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Alkoholové návyky výrazně ovlivnila pandemie COVID-19. Profesor Miovský potvrzuje, že lockdown podpořil izolované popíjení doma: „Pandemické období zásadně proměnilo situaci závislostí, kdy došlo k destabilizaci významné skupiny uživatelů alkoholu, a mluvíme tady o jednom a půl milionu lidí.“

Trendy v řeči čísel
Více jak polovina Čechů pije alkohol alespoň jednou za dva týdny a jedna čtvrtina jednou měsíčně. „Na základě dat prezentovaných Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) míra přijatelnosti alkoholu zůstává v posledních deseti letech stejná, avšak narostla přijatelnost pravidelného pití, což může mít vliv na nárůst konzumace alkoholu. Po přechodném období poklesu míry denního pití alkoholu v souvislosti s pandemií COVID-19 došlo v roce 2023 k opětovnému nárůstu celkové spotřeby alkoholu,“ uvádí Mgr. Benjamin Petruželka, Ph.D., z Centra veřejného zdraví se zaměřením na alkohol Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN. Podle Národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu v České republice (NAUTA), realizovaného Státním zdravotním ústavem, spadá v ČR do kategorie rizikové konzumace alkoholu 7–9 % populace, dalších 8–10 % spadá do kategorie škodlivé konzumace alkoholu. Nejvíce rizikovou skupinou jsou lidé ve věku 45 až 54 let. „Průzkum právě v této skupině například ukázal, že za sledovaný měsíc konzumovalo alkohol 74,5 % lidí, denně nebo téměř denně sáhne po alkoholu 13,6 procent lidí, nárazově alespoň jednou týdně (binge-drinking, těžké epizodické pití, většinou spojené s noční a víkendovou zábavou) požívalo alkohol 12,7 % respondentů “ uvádí další čísla Mgr. Benjamin Petruželka, Ph.D. V rámci sledování trendů mezi pohlavími jsou stále více ohroženi alkoholismem muži. Nejvýraznější rozdíl se ukazuje v denní konzumaci alkoholu, kde podle průzkumu uvedlo denní nebo téměř denní konzumaci 19,2 % mužů oproti 3,8 % žen. 

Tabu alkoholismu u žen bylo prolomeno
Přes výše uvedená data ženy náskok mužů dohánějí. Alkohol pije v České republice každá desátá žena. „Ve výzkumu o konzumaci alkoholu v uplynulých 12 měsících ji přiznalo 67 % žen a 82,6 % mužů,“ dokládá Mgr. Petruželka. Závislost na alkoholu dominuje i ve spektru pacientek na ženském oddělení pro léčbu závislostí ve VFN, někdy jde o kombinaci s užíváním návykových léků, hypnotik a sedativ. Důvodem, proč ženy nadměrně konzumují alkohol, bývají hlavně psychické problémy.

Mladí lidé přibrzdili
Podle sledovaných trendů pije současná generace mladých Čechů alkohol méně než generace jejich rodičů. Jednou z příčin je i to, že svůj volný čas, který dříve věnovali sezení se svými vrstevníky a sklenkou v ruce, teď mnohem více tráví izolovaně doma ve společnosti sociálních médií. Benjamin Petruželka to komentuje: „K výraznému poklesu konzumace alkoholu u dospívajících došlo v období mezi roky 2010 a 2015, v dalším období pokles pokračoval, nicméně se zpomalil.“  Pití nadměrného množství alkoholu v Česku se však stále týká více než 100 tisíc mladistvých. „Podle výzkumu až 87 % studentů ve věku 15–19 let konzumovalo alkohol v posledním roce, nadměrné pití (5 a více sklenic při jedné příležitosti) v uplynulých 30 dnech uvádí přibližně polovina studentů, přičemž 20 % dospívajících uvedlo, že pije nadměrně alespoň jednou týdně,“ uvádí statistiky prof. Mgr. Roman Gabrhelík, Ph.D., z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, vedoucí Expertního adiktologického centra VFN v Praze.

Klinika adiktologie reaguje na nové potřeby
Klinika adiktologie se na vývoj posledních let rozhodla reagovat razantním krokem a ve druhé polovině roku 2024 spustila největší reorganizaci a úpravu svých lůžkových provozů od jejich vzniku v roce 1948. „Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN aktuálně postupně spouští a začleňuje do praxe moderně koncipovaný flexibilní model komplexní léčebné péče odpovídající nejnovějším trendům v oboru adiktologie,“ oznamuje přednosta kliniky prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D. Podle jeho slov jsou potřebné tři základní režimy lůžkové formy léčebného programu, v závislosti na stavu a potřebách pacienta a jeho volbě. „Stavíme na partnerském otevřeném přístupu vůči pacientům a snažíme se s nimi nastavit léčebný plán tak, aby byl realistický a mohli jsme na něm společně aktivně pracovat,“ klade důraz na tuto stránku přednosta Miovský. „Pro nejtěžší a nestabilní pacienty máme zajištěné také podpůrné programy a krizový postup v případě předčasného ukončení programu, včetně připravovaného provozu Centra duševního zdraví pro adiktologické pacienty,“ nastiňuje další plány prof. Miovský. Kromě tří režimů lůžkové formy léčby je na klinice také široká nabídka všech typů ambulantních provozů, včetně ambulancí s rozšířenou péčí, substituční terapie, sociálních služeb nebo podpory rodin.

Interaktivní platforma IPREV jako moderní prevence
Skrytým, ale závažným problémem je nadměrné užívání alkoholu u dětí a v rodinách. Dokladem toho jsou i časté otravy alkoholem u dětí, hlavně ve věku 15–17 let. Pracovníci v prevenci, pedagogové, metodici a rodinní příslušníci potřebují vědět, kam se mohou obrátit a kde čerpat správné informace. To jim umožňuje interaktivní platforma IPREV (iprev.cz), jejíž vznik a fungování je zásluhou týmu odborníků z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN. „Prevence musí být moderní, srozumitelná a atraktivní pro děti i rodiče. Je klíčovým krokem k řešení problémů spojených s jakoukoli mírou konzumace alkoholu, případně kombinace alkoholu s dalšími psychoaktivními látkami,“ říká prof. Mgr. Roman Gabrhelík, Ph.D. Platforma podporuje péči o duševní zdraví, prevenci rizikového chování a edukuje, to vše s využitím výzkumů a vědeckých poznatků.