Paule, vítej ve VFN! Unikátní simulátor pomůže v péči o nejmenší děti

Klinika gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN se stala prvním zdravotnickým zařízením v České republice, které získalo revoluční simulátor předčasně narozeného dítěte – Paula 2.0. Tento špičkový výukový nástroj pomůže lékařům a zdravotníkům lépe se připravit na kritické situace, které mohou nastat při péči o nejmenší a nejzranitelnější pacienty.

Co je Paul 2.0?
Paul 2.0 je realistický simulátor novorozence, který odpovídá velikosti dítěte narozeného ve 27. týdnu těhotenství. Váží pouhých 1100 gramů a měří 35 centimetrů. Díky moderním technologiím dokáže simulovat život ohrožující komplikace, například problémy s dýcháním nebo oběhem, a umožňuje nácvik zásadních lékařských postupů, jako je intubace nebo zavádění katétrů.

Paulův tvůrce, vídeňský neonatolog Jens-Christian Schwindt, se k vývoji tohoto simulátoru inspiroval vlastní zkušeností. Během jedné noční směny před více než 15 lety čelil dramatické situaci, kdy nedonošené dítě nereagovalo na žádnou známou metodu resuscitace. „Byl to bod zvratu v mém životě. Řekl jsem si, že už takovou situaci nechci nikdy zažít. A samozřejmě ji nepřeju ani jiným lékařům,“ říká Schwindt. Tehdy si uvědomil, jak zásadní je mít možnost takové situace natrénovat, a proto založil společnost SIMCharacters, která dnes vyrábí realistické simulátory novorozenců.

Jak se Paul dostal do Česka?

Na pořízení tohoto unikátního simulátoru se podílela organizace Nedoklubko, která vyhlásila veřejnou sbírku. Významně přispěl také Nadační fond Evy Pavlové a Harley Davidson Praha, jehož benefiční jízdy se zúčastnil i prezident Petr Pavel. Celková částka na pořízení simulátoru činila 1,5 milionu korun a stejná částka je potřeba i na další vybavení.

Slavnostního křtu Paula 2.0 v pražském Apolináři se zúčastnila první dáma Eva Pavlová osobně. „Jsem moc ráda, že se Paul dostal i k nám do Česka, aby si mohli i naši lékaři vyzkoušet všechny funkce tohoto simulátoru. Chceme, aby se péče o nedonošené dostala na další úroveň,“ uvedla Pavlová během ceremonie.

Foto: Radoslav Vnenčák

Jak Paul pomůže lékařům?

Simulátor je vybaven pokročilými technologiemi, které umožňují věrně napodobit reálné situace. Paul umí plakat, vydávat tzv. grunting −  zvuky signalizující dechové potíže, má hmatný puls na pupečníku a končetinách a jeho hrudník se pohybuje v rytmu dechu a srdečního tepu. Unikátní je také jeho napojení na monitorovací systém, který v reálném čase zobrazuje prováděné lékařské úkony.

Paul je nyní součástí Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze, kde bude sloužit k interaktivním kurzům pro zdravotníky z celého Česka. Jeho hlavním cílem je zlepšit výuku mediků i zkušených lékařů a zvýšit šance na úspěšnou péči o předčasně narozené děti. „Paul je logickým vyústěním naší dlouholeté práce, a také patnáct let trvajícího výzkumu v péči o předčasně narozené děti,“ říká primář neonatologického oddělení prof. MUDr. Richard Plavka, CSc. „Tyto děti mají specifické chování podle toho, v jaké fázi těhotenství se narodí. Proto postupy v péči o ně musí být velmi dobře zažité. Na Paulovi dokážeme výborně simulovat problémy předčasně narozených dětí,“ dodal Plavka.