Centrum vysoce specializované péče pro digestivní endoskopie na IV. interní klinice – Klinice gastroenterologie a hepatologie 1. LF UK a VFN patří v České republice mezi 19 center tohoto typu, které díky akreditaci udělené ministerstvem zdravotnictví může provádět specializované výkony a rozvíjet výjimečné metody. Jaké náročné podmínky musí toto pracoviště splňovat a co vše se zde provádí, nám sdělil přednosta kliniky prof. MUDr. Radan Brůha, CSc.
Statut centra vysoce specializované péče pro digestivní endoskopii je nejvyšší možné ocenění kvality péče, které lze v tomto oboru v ČR získat. Co bylo potřebné pro získání akreditace?
Statut centra uděluje ministerstvo zdravotnictví po splnění podmínek, které se týkají personálního obsazení, technického vybavení, spektra i počtu endoskopických výkonů a návaznosti na ostatní obory. Snaha o vytvoření těchto center (CDE) je reakcí na rostoucí nároky na obor gastroenterologie a gastrointestinální endoskopie, kdy zároveň stoupá potřeba časné diagnostiky i léčby některých nádorů, zvyšuje se podíl polymorbidních a rizikových nemocných ve skupině stárnoucí populace. Zaznamenáváme dynamický rozvoj metod digestivní endoskopie, který je provázený vysokými nároky na personál i materiální vybavení.
Cílem zřízení těchto center je centralizace a zvýšení regionální dostupnosti nejmodernějších endoskopických metod. My jsme statut CDE získali v květnu 2024 a platnost je do konce roku 2027 (stejně jako pro všechna ostatní centra), poté budeme muset statut obhájit. Na statut CDE jsou vázány veškeré složitější endoskopické výkony mimo běžné gastroskopie a koloskopie. Například ERCP, endosonografie a veškeré navazující výkony lze s pojišťovnami nasmlouvat jen v rámci CDE. Podmínkou získání statutu je i 24hodinová dostupnost endoskopie, kterou naše centrum poskytuje.
![](https://vfnews.vfn.cz/wp-content/uploads/2025/02/přednosta-Brůha-kolonoskopie-1024x695.jpg)
Co vše centrum v rámci své činnosti zajišťuje?
Gastrointestinální endoskopie se v poslední době rychle vyvíjí a nové metody využívající endosonografické vyšetření nám umožňují řešit stavy, které byly dříve doménou chirurgie – jedná se například o drenážní výkony v hepatobiliární oblasti. Moderní endoskopie také umožňuje miniinvazivní léčbu různých prekanceróz i počínajících fází maligních nádorů – především v tlustém střevě, ale i v jícnu nebo žaludku. Samostatnou kapitolou jsou pak výkony v oblasti žlučových cest – jsme vybaveni pro komplexní léčbu jak benigních, tak nádorových onemocnění žlučových cest. S ostatními obory se doplňujeme a v rámci VFN tvoříme nedílný celek.
Umožnilo získání akreditace rozšířit spektrum prováděných výkonů?
Díky udělení statutu CDE bylo možno zavést některé nové výkony, které se u nás neprováděly. Například jsou to endoskopická transmurální resekce, endosonograficky navigovaná drenáž v GIT a cholangio-pankreatoskopie při ERCP. Díky statutu můžeme také udržet a rozvíjet metody, které jsou z pohledu ČR výjimečné, jako jsou například extrakorporální litotrypse rázovou vlnou, perkutánní cholangioskopie či intervenční cévní výkony v jaterním řečišti (katetrizace jaterních žil a transjugulární jaterní biopsie).
![](https://vfnews.vfn.cz/wp-content/uploads/2025/02/tým_20250109_095443-1-1024x768.jpg)
Odpovídá technické vybavení centra jeho potřebám a nadále se inovuje?
O vybavení centra můžeme mluvit na několika úrovních. Díky podpoře vedení nemocnice došlo v poslední době k obměně mnohdy 15 až 20 let starého endoskopického vybavení, které nesplňovalo současné nároky ani na provádění rutinních endoskopických vyšetření. Dále se podařilo získat vybavení, které umožnilo zavedení nových metod, které jsou právě vázány na statut CDE. Jedná se například o přístrojové vybavení ke spyglass cholangioskopii a endosonografický komplet k invazivním zákrokům v hepatobiliární oblasti. A s významnou pomocí sponzorů a nadačního fondu naší kliniky jsme získali kompletní záznamové zařízení na všechny endoskopické vyšetřovny. Lékaři si tak mohou prohlížet endoskopické obrázky či záznamy vyšetření v PACS podobně jako rentgenovou dokumentaci. I to považujeme za velký úspěch.
Jak je kvalita takového centra sledována?
Nároky na kvalitu centra jsou vysoké. Ministerstvo zdravotnictví sleduje pravidelně indikátory kvality, kterými jsou mimo jiné počet různých komplikací endoskopických zákroků, délka diagnostického procesu či čekací doby na vyšetření. Stejně tak kontroluje personální i přístrojové vybavení. Jedná se tak vlastně o kontinuální proces s nutností dokladovat kvalitu centra.
vyšetření včetně modulu pro endoskopickou fotokoagulaci a záznamového zařízení.
Můžete prosím uvést počty vyšetření a výkonů, které na pracovišti provedete za rok?
Na IV. interní klinice provádíme kolem 7 000 různých endoskopií ročně. Zvyšuje se podíl koloskopií, protože jsme i centrem pro screening kolorektálního karcinomu a s tím souvisejících léčebných zákroků. Za loňský rok jsme odstranili přibližně u 450 pacientů prekancerózy či časný karcinom tlustého střeva. Dále se zvyšuje počet endosonografických vyšetření, která jsou základem programu screeningu karcinomu pankreatu. Provádíme ročně asi 400 zákroků na žlučových cestách (ERCP).
Podmínkou získání akreditace je také návazná péče na ostatních odděleních, jako je chirurgie, radiologie nebo onkologie. Jak spolupracujete v rámci VFN?
Gastrointestinální endoskopie je neoddělitelně spjata s obory, se kterými spolupracuje jak v diagnostice, tak v léčbě mnoha onemocnění. Kromě zmíněné chirurgie, radiologie a onkologie je to například i resuscitační péče, patologie či laboratorní komplement. V rámci VFN tvoří endoskopie klíčovou součást diagnostiky především nádorů pankreatu, žlučových cest, jícnu, žaludku a tlustého střeva a podílí se na mezioborové spolupráci v diagnostice a terapii těchto onemocnění v rámci Komplexního onkologického centra VFN.