Výchova malých osobností a pomoc rodičům při náročné práci

„Všeobecná fakultní nemocnice v Praze byla jednou z prvních, která se rozhodla vybudovat zařízení pro děti svých zaměstnanců. Chtěli jsme podpořit návrat rodičů do zaměstnání a pomoci jim sladit pracovní a soukromý život,“ vysvětluje důvody zřízení Školky ve VFN její ředitelka, Zuzana Janoušková, DiS.

„Díky operačním programům využívajícím Evropský sociální fond, v nichž VFN uspěla s žádostí o dotaci, se nakonec naše přání stalo realitou a Školka ve VFN brzy oslaví desáté výročí,“ s nadšením dodává paní ředitelka. „Je třeba zdůraznit, že zřizovatelem Školky ve VFN je nemocnice, nikoliv hlavní město Praha. Nejde tedy o státem plně financované zařízení.“ 

Kvalifikovaná péče pro děti od dvou let věku
Školka je v provozu téměř po celý rok a navštěvují ji děti ve věku od dvou let do začátku školní docházky. Všichni zaměstnanci, kteří s dětmi pracují, jsou kvalifikovaní v oboru pedagogiky zaměřené na vzdělávání dětí, popřípadě v oboru vychovatelství. „Dětem tak poskytujeme nejen fyzickou péči, ale také komplexní výchovu a vzdělávání tak, aby od nás mohly neohroženě vyrazit do světa školních lavic a do života vůbec, jako sebevědomé, empatické a tolerantní malé osobnosti,“ říká Zuzana Janoušková.  

Hlavní cíl kurikula: Zážitkové učení a pestrý, akční program
V kurikulu školky hraje významnou roli zážitkové učení, veškeré vzdělávací činnosti se proto propojují s aktivitami mimo školku, tj. s výlety, návštěvami galerií, muzeí, divadel, farem anebo sportovních zařízení, s účastí v soutěžích a mnohým dalším. „Mé přání je, abychom v každém dítěti probudili zájem o poznání, o učení. A přitom aby stále zůstávaly dětmi a své dětství si užívaly. Teď si vlastně uvědomuji, že naší bránou již prošlo několik stovek dětí… Je neuvěřitelné, jak čas letí,“ konstatuje Zuzana Janoušková.

Přihlášku je třeba podat nejméně s 6měsíčním předstihem
Zaměstnanci školky poskytují dětem komplexní péči a vzdělávání, proto je docházka většiny dětí v průběhu školního roku celodenní, celoměsíční. Některé ji ovšem navštěvují například jen třikrát týdně. V každém případě je docházka do zařízení pravidelná, což je i jednou z preferenčních podmínek přijetí dítěte. „Zásadní podmínkou přijetí dítěte je pracovněprávní vztah mezi rodičem a nemocnicí a včas podaná elektronická přihláška,“ radí Zuzana Janoušková a doplňuje: „Ta by se ke mně měla dostat minimálně šest měsíců před samotným nástupem dítěte do školky. Důvodem je skutečnost, že poptávka po našich službách výrazně převyšuje naše kapacitní možnosti. Ve školce za dítě rodiče platí školné, které je účtováno vždy zpětně, podle toho, kolik dnů v měsíci dítě školku skutečně navštívilo. K dispozici jsou tři odstupňované paušální platby od 2000 Kč do 3500 Kč. Více informací rodiče naleznou na našich stránkách skolka.vfn.cz anebo mi mohou zavolat na číslo 224 965 233.“

Příměstské tábory
Od roku 2017 zajišťuje školka v prázdninových měsících také příměstské tábory. Ty se staly vyhledávanou a oblíbenou tradicí. Kapacita školky se v letních měsících mírně uvolní a školka tak může nabídnout pomoc dalším rodičům. Program léta je pestrý a akční, dětem nabízí nepřeberné množství zážitků. Informace k letošním táborům jsou vyvěšeny na intranetu VFN od poloviny dubna, některé turnusy jsou však již obsazené.

Co klienti nejvíc oceňují?
Na to by asi nejlépe odpověděli přímo rodiče, nicméně z většiny reakcí a zpětné vazby, kterou ředitelka a její kolegyně dostávají, je to vedle pestrosti programu skutečnost, že pedagogové věnují každému dítěti maximum individuální péče a rodičům stejně tak. „Mohou se na mě obracet s čímkoliv, když cítí, že můžeme být nějak nápomocní, ať jsou to otázky týkající se dětí nebo potřeba podpory v nějaké složité životní situaci,“ ujišťuje Zuzana Janoušková a dodává: „Vítám samozřejmě i konstruktivní kritiku, protože vždycky je prostor pro zlepšení a co my nevidíme, vidí třeba někdo jiný.“