Jarní měsíce dodávají energii, dobrou náladu, ale taky se v nich rozjíždí pylová sezona. Jak se účinně chránit před alergeny a které jsou v dubnu nejaktivnější, jsme se ptali MUDr. Mgr. Jitky Petanové, CSc., z Oddělení klinické imunologie a alergologie VFN a 1. LF UK.
V minulých dvou letech jsme byli expozici pylů, roztočů a plísní vystaveni méně díky všudypřítomným respirátorům, letos už dýcháme naštěstí volně. Ovlivnilo to nějak počty alergiků nebo jejich projevy?
Naštěstí zatím ne, stále máme v populaci kolem 30 až 40 % alergiků. Jistá specifika ale letošní jaro má: brzký nástup vysokých teplot, velké denní výkyvy teplot, častější pobyt lidí venku. Vracíme se ke sportu, procházkám, řada lidí začala pracovat na zahradách a změnila životní styl – stali se z nich chataři a chalupáři. To přináší častější setkání s pyly.
Jaké druhy pylů a dalších alergenů nás ohrožují?
V dubnu je nejsilnější bříza. Má velký dolet, tedy i zásah. Navazovat na ni budou od poloviny května trávy. To je nejsilnější alergen v evropské populaci vůbec, protože doba květu trav se protahuje až do konce července. Nově jsme se v posledních letech častěji setkali s reakcemi na květ černého bezu a překvapivě se přidávají v jarních a letních měsících plísně, pro které bylo typické sychravé podzimní období.
Jaké máte rady?
Lidé, kteří už o své zátěži vědí a léčí se, jsou zkušení, vědí, jak se zachovat, a mají léky. Vždycky se ale objeví jedinci, kteří se až do vyššího věku nesetkali se svým alergenem, přestože mají v organismu k alergické reakci dispozice. Se změnou životního stylu rodin – méně cestování do zahraničí a častější pobyt na zahradách či loukách − se mohou nově objevit jejich alergické projevy. Proto není na škodu dodržovat několik obecných pravidel.
Proti pylům
- V době silného výskytu pylu větrat v noci, v ranních nebo večerních hodinách
- Procházky či sportování venku plánovat nejlépe po dešti nebo ráno a pozdě odpoledne
- Po příchodu domů ze sebe smýt pyl (včetně vlasů), vyprat oblečení a očistit i domácího mazlíčka, který byl s námi na procházce. Zvířecí srst je velkou zásobárnou dráždivých alergenů sama o sobě, a když se přidá pyl a prach, je to vražedná kombinace
- Nesušte prádlo ve dne na balkoně
- Nezapomínejte vyčistit klimatizaci v bytě
- Při jízdě autem neotvírejte okna
- Chraňte oči brýlemi – při procházce i sportu
- Nosní sliznice můžete čistit spreji s mořskou vodou nebo vincentkou
- Oči doporučujeme propláchnout borovou vodou
Proti plísním
- Viditelné plísně důsledně odstraňte
- Udržujte v bytě stabilní teplotu bez extrémních hodnot
- Kontrolujte květiny a pravidelně je přesazujte
- Větrejte a nesušte prádlo v bytě (pokud nemáte balkon, je investice do sušičky namístě)
- Na delší procházky si vybírejte suché teplé dny
Pro všechny případy
Sledujte pylová zpravodajství, poslouchejte rady svého lékaře, choďte na pravidelné kontroly, i když máte pocit, že jste v pohodě. Nezapomínejte mít při ruce své léky a dodržujte jejich užívání. „Když začnete trpět nekončící rýmou bez příčiny, budou vás pálit oči a začnete pokašlávat, navštivte praktického lékaře. Ten vyloučí jiné nemoci, předepíše antihistaminika a rozhodne o dalším postupu. Myslete na to, že prodělaný covid a naše jiné návyky mohou změnit i projevy vašeho těla, na které jste byli zvyklí,“ upozorňuje MUDr. Petanová.