Rekonstrukce za 100 milionů odstartovala ve VFN další krok v péči o kriticky nemocné a obézní pacienty.
Nové pokoje jednotky intenzivní péče s nejmodernějším přístrojovým vybavením, unikátní polohovatelná lůžka s nosností až 500 kilogramů pro extrémně obézní pacienty nebo speciální stropní zvedací systém pro manipulaci s nepohyblivými pacienty. Nová pracoviště zvýší komfort pacientů z celé ČR, významně usnadní práci zdravotníkům a mohou být příkladem, jak centralizovat péči
o extrémně obézní pacienty.
Nově zrekonstruovaná jednotka intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice 1. LF UK a VFN usnadní zkušenému týmu lékařů poskytovat specializovanou a multidisciplinární péči pro široké spektrum akutních interních stavů. Nejmodernější přístrojové vybavení a zařízení zároveň zlepší pracovní podmínky ošetřujícímu personálu, zvýší komfort pacientů a díky lůžku s nosností do 500 kilogramů se stává důležitým milníkem v péči o extrémně obézní pacienty, kteří potřebují intenzivní péči. „Jednotka intenzivní metabolické péče na naší klinice je druhou nejstarší jednotkou v republice a vůbec první v Praze,“ uvádí přednosta III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Michal Kršek, DrSc., MBA, a dodává: „Pracoviště, kde řešíme velmi závažné, kritické, často unikátní stavy, svým vybavením už naprosto nesplňovala požadavky kladené na moderní pracoviště. Jsem rád, že po rekonstrukci můžeme pacientům nabídnout prostředí odpovídající 21. století.“
Přístrojové a technické vybavení za desítky milionů
Kompletní stavební úpravy prostor trvaly zhruba jeden rok a vyžádaly si investici 60 milionů korun, z nichž 54 milionů tvořily evropské dotace. „Všechny pokoje jednotky intenzivní metabolické péče jsou nové a na celé oddělení byly nainstalovány moderní medicinální rampy s rozvody kyslíku, vzduchu a další vybavení. Nový monitorovací systém umožňuje sledovat životní funkce pacienta, inovace se dočkala také infuzní technika,“ vypočítává vedoucí lékařka JIMP III. interní kliniky 1. LF UK a VFN MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D. Oddělení je vybaveno polohovatelnými lůžky. Čtyři z nich slouží pacientům v závažnějším klinickém stavu a se selhávajícími životními funkcemi, další tři lůžka jsou určena pro pacienty s méně závažnými onemocněními. „Bezkontaktní otevírání dveří na pokoje pacientů zásadním způsobem snižuje riziko přenosu nemocničních nákaz,“ zdůrazňuje MUDr. Křížová, která je přesvědčena, že díky modernizaci a klimatizaci bude pro pacienty v závažném stavu pobyt na jednotce intenzivní metabolické péče snesitelnější.
JIMP dokáže vyřešit širokou škálu diagnóz
Mezi časté diagnózy u pacientů hospitalizovaných na JIMP patří selhání základních životních funkcí, stavy po břišních katastrofách, po chronickém střevním selhání. „Náš tým bude pokračovat v tradici kvalitní péče
o diabetiky a pacienty s endokrinními onemocněními vyžadujícími JIPovou péči, o nemocné s rozvraty vnitřního prostředí, o intoxikované jedince,“ ujišťuje MUDr. Jarmila Křížová a doplňuje: „Pokud potřebuje hospitalizaci na JIMP extrémně obézní pacient, máme jeden pokoj vybavený speciálním polohovatelným lůžkem s nosností 500 kilogramů a unikátním stropním zvedacím systémem.“ Oddělení je vybaveno dvěma přístroji pro umělou plicní ventilaci a kontinuální dialýzou. Na nové přístrojové vybavení JIMP v hodnotě necelých 39 milionů získala VFN dotaci ve výši téměř 34 milionů korun. Specializací jednotky bude nadále krátkodobá i dlouhodobá domácí nutriční intervence umělou výživou.
Unikátní zvedací systém = úspora pracovní síly
„Obézních pacientů je v ČR hodně a jejich počet se stále zvyšuje. Kopírujeme bohužel vývoj z USA, kde se očekává, že v roce 2040 bude celá polovina populace obézní. Zvyšuje se i počet pacientů s extrémní obezitou. Na našem lůžkovém oddělení hospitalizujeme přibližně 100 takových pacientů ročně a v ambulantní péči jich máme
v aktivním sledování několik set,“ konstatuje vedoucí lékař lůžkového oddělení D3 prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D. Na prostory nové JIMP navazuje na lůžkovém oddělení bariatrický pokoj se dvěma polohovatelnými lůžky o nosnosti 500 kg. Je vybavený unikátním stropním zvedacím systémem, který usnadní zdravotníkům manipulaci s nepohyblivými pacienty až do 300 kilogramů váhy, jejich přesuny a převozy do koupelny. „Péče o extrémně obézní pacienty je nesmírně ošetřovatelsky náročná zejména tehdy, pokud jsou nesoběstační. K provedení hygieny takového pacienta se obvykle schází celý personál oddělení, k jeho transportu je pak zapotřebí asi šest osob. Nový bariatrický pokoj usnadní manipulaci s pacientem, zlepší jeho komfort za hospitalizace, sníží zátěž ošetřujícího personálu a pomůže snižovat riziko komplikací u nemocných, například vznik dekubitů a kožních infekcí,“ vysvětluje prof. Prázný.
VFN jako příklad centralizované péče pro pacienty s extrémní obezitou
Výjimečnost bariatrického pokoje spočívá v tom, že se jedná o pokoj na běžném interním oddělení. „Takový pokoj by měl patřit ke standardnímu vybavení každého interního oddělení, protože narůstající počet pacientů s extrémní obezitou neumožňuje centralizaci jejich péče a každá nemocnice by se o tyto pacienty měla být schopna postarat sama. Naše pracoviště díky intenzivní i běžné péči se tak stává příkladem péče o pacienty s extrémní obezitou v ČR,“ uzavírá prof. Prázný.
Bariatrickými pokoji se ve VFN opět rozšířily možnosti péče o nepohyblivé a extrémně obézní pacienty v celé ČR. Kromě XXL sanitky se postupně budou pracoviště VFN vybavovat operačními stoly a zubařskými křesly s vyšší nosností. Pro péči o extrémně obézní pacienty jsou nutné i speciální diagnostické přístroje jako endoskopy, CT a magnetická rezonance. U přístrojů hraje roli třeba průměr otvoru pro skenování, někdy pacienti nemohou absolvovat potřebná vyšetření, protože neprojdou zařízením kvůli nadměrnému průměru těla.