Sebeobrana ve zdravotnictví: Jak zvládnout krizové situace

Jedním z úkolů Útvaru bezpečnosti a krizové připravenosti VFN je podpořit zaměstnance naší nemocnice v řešení krizových situací. Jeho aktivity zahrnují taktická cvičení, například evakuace nebo aktivace traumatologických plánů, a organizaci školení a kurzů. K nim patří také kurzy sebeobrany a psychosociální podpory pro zdravotnické pracovníky, které zvyšují jejich schopnost reagovat na mimořádné události. „Letos se je podařilo zrealizovat díky dotačnímu programu na krizovou připravenost a probíhají do konce roku 2024,“ uvedl Mgr. Libor Strkáč, vedoucí Útvaru bezpečnosti a krizové připravenosti VFN.

Sebeochrana zdravotnických pracovníků
Tento kurz zahrnuje školení a nácviky krizové komunikace i základní prvky sebeobrany určené zdravotníkům pracujícím v ambulantním nebo lůžkovém provozu. Účastníci si v praktických cvičeních zkouší zvládání reálných konfliktních situací, se kterými se denně setkávají v nemocnici. Zaměstnanci na urgentních příjmech jsou často vystaveni vyššímu riziku fyzického napadení nebo verbální agrese ze strany pacientů či jejich rodin.

V rámci kurzu se zdravotníci učí:

  • Aktivní sebeobranu – od základních bojových technik až po práci s kolegy při pacifikaci útočníků.
  • Použití improvizovaných sebeobranných prostředků nebo jiných obranných pomůcek.
  • Řešení konfliktních situací na základě modelových scénářů, inspirovaných skutečnými případy z nemocnice.
  • Zákonnost obrany a aplikaci platných postupů v nemocnici.

Praktická část zahrnuje nácvik zvládání agresivního chování útočníků a řešení krizových situací v reálném čase.

Psychosociální podpora na klinice psychiatrie
Tento kurz je zaměřen na psychologickou připravenost zdravotníků a krizovou intervenci. Ve skupinách po cca 15 lidech se probírají:

  • Traumatické události a jejich analýza.
  • Techniky krizové intervence a formy pomoci při neočekávaných událostech, jako je napadení pacientem.
  • Zvládání stresu a psychologická odolnost při stresujících či emocionálně náročných situacích.

Součástí školení je také nácvik šetrné kurtace a použití omezovacích prostředků v souladu s pravidly. Tento kurz pomáhá minimalizovat negativní dopady stresu na zdravotnický personál a podporuje jejich duševní pohodu.