Komplexní onkologické centrum Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN pro Prahu a střední Čechy ve Fakultní poliklinice na Karlově náměstí vyhledávají i pacienti z dalších částí republiky. Již tři měsíce zde funguje v testovací fázi referenční pracoviště, které aplikuje OncoSafety Remote Control, a to jako jedno ze tří pracovišť v Evropě. Podobnou výsadu získali jen Němci a Španělé.
„Digitálně řízená, kontrolovaná a dokumentovaná léčba minimalizuje rizika pro pacienta i zdravotnický personál při aplikaci cytostatik,“ vysvětluje vrchní sestra Bc. Monika Vondrová a dodává: „Celý systém má mnohonásobné jištění a vylučuje jakoukoliv chybu ze strany zdravotníka i pacienta.“
Jako v kosmickém trenažéru
Jen s lehkou nadsázkou si připadáte jako ve světě sci-fi ve dvou místnostech s kapacitou 31 křesel, kde se při aplikaci cytostatik denně prostřídá až 60 pacientů. „Nejkratší léčebná procedura trvá 15 minut, nejdelší i 6 až 7 hodin. Záleží i na aktuálním zdravotním stavu pacienta, zda je schopný při léčbě sedět nebo musí aplikaci podstupovat vleže,“ komentuje staniční sestra Bc. Hana Janošková. To znamená, že jedno lůžko se může prostřídat až třikrát denně.
Jedno je společné: Komplexní systém pro aplikaci cytostatik pracuje na jasném principu: bezpečnosti. Sestra naskenuje identifikační náramek pacienta, svoji identifikační kartu, místo a lůžko pacienta, infuzní pumpu, která bude podávat léčivo, informace o podávaných lécích a kompletní medikaci. Tím je pro pacienta zajištěna absolutní kontrola nad nastavenou léčbou.
Benefit pro zdravotníky i pacienty
Všichni zúčastnění zdravotníci mají jasný přehled o průběhu každé léčby, o aktuálním zdravotním stavu pacienta. Je přehledný přístup do historie léčby pacienta, existují seznamy používaných léčiv a případných nežádoucích účinků. „Snížení administrativy je dalším velkým přínosem digitalizace. V současné době zde pracuje 18 všeobecných sester, přičemž ve stacionáři se jich ve službách střídá 15, zatímco další působí v ambulancích,“ uvádí Monika Vondrová.
Plány odpovídají prognózám
Na jaře 2025 budeme otevírat nové prostory, které umožní rozšíření kapacity o dalších deset aplikačních lůžek. „Bohužel prognózy onkologických onemocnění naznačují, že poptávka po péči poroste, a proto bude nutné zvýšit počet míst pro pacienty. Zároveň potřebujeme další proškolený personál. Naštěstí máme skvělý tým – všechny naše sestry se o tuto problematiku aktivně zajímají, jsou nadšené z nových technologií a mají chuť neustále rozvíjet své znalosti a dovednosti,“ uzavírá Monika Vondrová.
Co je OncoSafety Remote Control
Digitalizovaná kontrola, monitoring a dokumentace podávání chemoterapeutické léčby. Snižuje riziko pro pacienty s rakovinou a pomáhá onkologickým sestrám předcházet chybám při předepisování, přípravě a podávání cytostatik. Tato kombinace softwaru a hardwaru zajistí digitálně řízenou, kontrolovatelnou a dokumentovanou léčbu.