Specialisté z 1. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí (TRN) učili prvních deset plicních lékařů z celé ČR ulevující a velmi snadnou metodu, která výrazně usnadní život onkologickým pacientům.
Pacienti, kteří mají onkologickou diagnózu (nejčastěji rakovinu prsu, gynekologické onkologické diagnózy a plicní nádory), trpí výpotky v hrudníku. Ty jim způsobují významné komplikace jako dýchavičnost, bolesti na hrudníku, kašel a ztrátu hmotnosti. Opakovaně proto musí docházet na punkce, kdy jim lékaři z dutiny hrudní odstraňují tekutinu. „Každá punkce je zatěžující pro nemocného i jeho blízké, vyžaduje pobyt v nemocnici, doprovod nemocného, navíc hrozí komplikace: zanesení infekce, vznik pneumotoraxu – tedy vzduchové bubliny v pohrudniční dutině,“ komentuje MUDr. Zuzana Šestáková z 1. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí 1. LF a VFN.
Kurz vedli přednosta 1. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí doc. MUDr. Jiří Votruba, Ph.D. a MUDr. Zuzana Šestáková.
Jaké jsou možnosti úlevy
Existují způsoby, jak vážně nemocným onkologickým pacientům pomoci. Jedním z nich je klinická pleuroskopie, šetrný, miniinvazivní operační výkon v lokální anestezii, kdy se zavede do hrudní dutiny přístroj, který odsaje tekutinu a zároveň se aplikuje sklerotizující látka. Ta způsobí, že sroste poplicnice s pohrudnicí a tekutina se nemá kde tvořit. Tento výkon ovšem vyžaduje několikadenní hospitalizaci a tím samozřejmě zatížení a stres pro vážně nemocného.
„Druhým způsobem úlevy je zavedení katétru metodou tunelizace – do podkoží, ambulantně,“ vysvětluje doktorka Šestáková a dodává: „Výkon pacienta nezatěžuje, trvá deset minut a umožní nemocným, aby si tekutinu odsávali sami v domácím prostředí. Tím, že je tato metoda určena pacientům v paliativní péči, tedy ve velmi pokročilé fázi nemoci, je vysoce ulevující.“ Nemocní jsou v domácím prostředí, nejsou zatíženi přesuny do zdravotnického zařízení, blízcí či oni sami mohou, kdykoliv je třeba, nadbytečnou tekutinu odsát. Podle studií a zkušeností se výpotek po přibližně třech měsících sám přestane tvořit. Tato metoda je zcela bezpečná, pacienti vědí, na jaké pracoviště se obrátit o radu, jsou informovaní, poučení a v kontaktu s odborníky. Ve šťastných případech, kdy jsou chemoterapie či další léčba úspěšné, lze katétr z těla snadno vyjmout.
První kurz vzbudil velký zájem
Na 1. klinice tuberkulózy a respiračních nemocí lékaři tento výkon provádějí již více než pět let. Zkušeností mají dostatek, kolegové z celé republiky jim na výkon posílají své pacienty. I to byl důvod, proč byl uspořádán první kurz. „Chceme, aby mohli tunelizaci katétrů provádět lékaři napříč zdravotnickými zařízeními a vážně nemocní nemuseli cestovat k nám na kliniku,“ uvádí MUDr. Zuzana Šestáková. „Velký zájem o kurz potvrdil, že náš záměr je správný, místa se zaplnila během několika dní po vypsání termínu. Jednodenní školení se skládalo z teoretické části, ale daleko přínosnější a zajímavější byla praktika. Na prasečím hrudníku si kolegové natrénovali tunelizaci velmi snadno. Chtěli bychom těchto kurzů uspořádat letos ještě několik. Rozšíříme znalosti a dovednosti lékařů a zároveň ulehčíme situaci závažně nemocným pacientům,“ uzavírá doktorka Šestáková.