Nechte si změřit nitrooční tlak. Zachráníte si zrak

V rámci Světového týdne glaukomu (13. až 18. března 2023) nabízí specialisté z Oční kliniky VFN a 1. LF UK zaměstnancům naší nemocnice možnost nechat si zkontrolovat, zda jim nehrozí riziko zeleného zákalu.  Měření NOT proběhne ve středu 15. 3. od 14:30 do 16:30 hodin ve všeobecné ambulanci, pavilon A6 A, přízemí.

Světový týden glaukomu se snaží každoročně zvýšit povědomí o zeleném zákalu mezi veřejností a upozornit na nutnost včasné diagnostiky onemocnění a ochrany zraku. Zeptali jsme se prezidenta České glaukomové společnosti MUDr. Marka Fichtla, co by nás mělo varovat a jak často chodit na preventivní prohlídky.
„Nejčastější typ glaukomu – primární glaukom s otevřeným úhlem – je bez příznaků. Oko není červené, nebolí, člověk proto nemusí přijít k lékaři včas. Některé typy glaukomu naopak pacienta přinutí, aby přišel co nejdřív. Mluvím například o glaukomovém záchvatu, což je akutní uzávěr komorového úhlu. Ten má své typické příznaky: bolest oka, bolest poloviny hlavy, někdy se přidají nevolnosti a zvracení, velmi vysoký oční tlak. Právě preventivní vyšetření u lékaře může odhalit včas diagnózu. Pokud si člověk koupí brýle na čtení v supermarketu, obvykle tam není vyšetřen očním lékařem, a tudíž mu nemusí být glaukom včas diagnostikován.  Doporučujeme vyšetření po 40. roce věku každé dva roky, po padesátce i častěji, klidně jednou ročně. Častěji také při pozitivní rodinné anamnéze, kdy někdo z blízkých tímto onemocněním trpí.“
Jaká je léčba zeleného zákalu?
„Nejčastěji medikamentózní – oční kapky, kombinace kapek, následuje laserová a chirurgická. V celé ČR operujeme okolo 1000 pacientů za rok pro glaukom, ve VFN asi 150–200 pacientů ročně. Poslední statistky nám říkají, že máme v ČR okolo 350 tisíc lidí, kteří se se zeleným zákalem léčí.“