VFN otevřela novou Kliniku geriatrie a interní medicíny na Strahově

Rekonstrukce střechy i pláště budovy, rozvedení kyslíku po celé budově i samostatná kyslíková stanice. Nové interiéry. Kompletní modernizace a revitalizace bezbariérové Kliniky geriatrie a interní medicíny 1. LF UK a VFN za přibližně 80 milionů korun přináší vyšší komfort a rozšíření péče pro pacienty a pohodlné zázemí pro zaměstnance. To vše proběhlo za rekordních 8 měsíců.

V objektu na Strahově od roku 1971 fungovalo Dialyzační středisko Interního oddělení Strahov až do konce roku 2021. Nyní se do nových prostor přestěhovali geriatričtí pacienti. „Touto zásadní investicí za zhruba osmdesát milionů korun jsme v rekordním čase vyřešili hned několik problémů. Zvyšující se potřebu zdravotní péče pro stárnoucí populaci, vyšší komfort pro pacienty v plně bezbariérové budově. Můžeme jim tady poskytnout širší péči, kterou vyžadují jejich zdravotní obtíže,“ konstatuje ředitel VFN prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, a dodává: „Jsem rád, že pacienti i zaměstnanci kliniky budou v moderním, špičkově vybaveném a důstojném prostředí, které odpovídá zdravotnictví jednadvacátého století.“

V čem je rekonstrukce unikátní
Kompletní rekonstrukce všech pokojů – pacientských i zázemí personálu, centrální vedení kyslíku spolu s vnější rekonstrukcí budovy, vybudování nové venkovní kyslíkové stanice, příjezdové cesty a rozšíření parkovací plochy stálo, spolu s přispěním dárce, přibližně 80 milionů korun. „Akce je unikátní v tom, že jsme měli možnost pojmout rekonstrukci budovy jako celku. Tedy zároveň plášť budovy, okna, střechu, vnitřní prostory, výtah, vodu a kanalizaci,“ vypočítává technicko-provozní náměstek VFN Jiří Pala, jehož úsek stavbu vedl, a doplňuje: „Rekonstrukci budovy na Strahově beru osobně jako jeden z dalších velkých posunů v rámci zkvalitňovaní zdravotnických služeb ve VFN a pracovního prostředí pro naše zaměstnance.“

Ročně se na lůžkovém oddělení vystřídá 800 až 1000 pacientů
Klinika geriatrie vznikla v roce 2001 a kromě léčebně preventivní péči se věnuje vzdělávání mediků a dalších zdravotnických profesí i vědecké činnosti. V současnosti funguje pod novým názvem Klinika geriatrie a interní medicíny. „Naše pracoviště není určeno pro pacienty vyžadující dlouhodobou péči (léčebna dlouhodobě nemocných, LDN), ale provozujeme lůžka akutní geriatrie pro starší pacienty s akutním onemocněním
a zhoršením funkčního stavu, pacienty po úrazech či operacích a lůžka včasné rehabilitace pro pacienty po cévních mozkových příhodách a ortopedických výkonech (ortogeriatrie). Při plném provozu projde lůžkovým oddělením 800 až 1000 pacientů ročně,“
uvádí přednostka Kliniky geriatrie a interní medicíny prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.

Potřeba dalšího personálu je naprosto nezbytná a akutní
Klinika má kapacitu 66 lůžek v celkem čtyřech stanicích. Přestože zájem o hospitalizace převyšuje možnosti kliniky, v současné době jsou otevřená tři oddělení. „Rádi bychom co nejdříve otevřeli oddělení s dalšími 18 lůžky,“ přeje si prof. Topinková. Vrchní sestra Dana Květoňová, Bc., dodává: „Intenzívně proto poptáváme nejen sestry, ale i další zdravotnický personál.  Máme pro ně připravenou řadu benefitů, moderní pracoviště, odpočinkové místnosti s balkony, šatny jsou vybaveny novými sprchovými kouty.“

Komfortní zázemí a široké spektrum péče
Rekonstrukce výrazně zvýšila komfort pacientů. Pokoje i chodby mají díky velkým oknům dostatek světla, chodby jsou optimální pro nácvik a trénink chůze i návštěvy rodinných příslušníků. Převážně dvoulůžkové pacientské pokoje jsou vybavené samostatnými balkony, jedna stanice má u pokojů vlastní sociální zařízení, koupelnou a WC. Ke všem lůžkům vede vlastní přívod kyslíku. Personál využívá k převážení nemocných nový velkokapacitní výtah. Toto vybavení zvyšuje bezpečí pacientů, zároveň usnadňuje náročnou práci zdravotníkům. „Našimi pacienty jsou senioři ve věku 65+, ovšem naprostá většina z nich je starších 80 let,“ říká prof. Eva Topinková a doplňuje: „Přicházejí k nám především pacienti s interní polymorbiditou, k časné pooperační a rehabilitační péči. Spolupracujeme s řadou klinik VFN.“ Často jsou tyto akutní zdravotní potíže komplikované typickými geriatrickými syndromy (demence, podvýživa, poruchy chůze nebo rovnováhy, nepohyblivost, zhoršená soběstačnost, deprese). Tito pacienti vyžadují nejen léčebnou, ale i geriatricky zaměřenou ošetřovatelskou, nutriční nebo rehabilitační a neurorehabilitační péči, pomoc sociálních pracovníků při řešení často složité sociální situace. „Pacienti u nás na klinice zůstávají v péči průměrně tři týdny a po stabilizaci zdravotního stavu jsou propuštěni domů s podporou služeb domácí péče a dalších komunitních služeb nebo v případě potřeby do návazné následné péče rehabilitační, LDN nebo na sociální lůžko,“ upřesňuje primář kliniky MUDr. Tomáš Richter, Ph.D.