Loňský podzim zamíchal pořadím respiračních infekcí. Přední místa několik měsíců držely dvě bakteriální infekce, a to černý kašel a atypické zápaly plic způsobené plicními mykoplazmaty. RS viry a viry chřipky jen pozvolna narůstaly. V prosinci bylo hlášených přes 34 tisíc případů černého kašle. Při porovnání s předchozími rekordními lety to byl více než 10x vyšší výskyt nákazy! Počty zápalů plic se zvedly zejména u dětí, ale vyšší jsou i u dospělých a starších pacientů. Nejčastější příčinou hospitalizací u školních dětí byla plicní mykoplazmata.
Podzim a zima představují pro virové respirační infekce ideální podmínky. Kromě větší stability běžných respiračních virů přispívá k šíření nákazy i zvýšený pobyt lidí v uzavřených prostorách a kolektivní prostředí škol a školek. „Velkou roli v aktuální situaci sehrála pandemie nemoci covid-19. Ta pozastavila běžnou cirkulaci některých infekcí, což zvýšilo vnímavost populace k nákazám, jako jsou černý kašel a plicní mykoplazmata,“ uvádí MUDr. Jana Augustínová, primářka Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN, a dodává: „Podzim a zima 2024 byly v řadě ohledů odlišné. Kromě očekávaných virových infekcí se neobvykle zvýšil výskyt bakteriální infekce černého kašle a nákaz způsobených plicními mykoplazmaty (atypický zápal plic). Zatímco černý kašel představuje závažné riziko pro neočkované jedince a děti do 1 roku věku, plicní mykoplazmata jsou příčinou hospitalizace řady starších dětí, ale i dospělé populace.“
Alarmující počty atypických zápalů plic
„Plicní mykoplazmata, tedy bakteriální infekce způsobující atypický zápal plic, se obvykle vyskytují ve 3–5letých cyklech,“ vysvětluje dětská pneumoložka MUDr. Jana Tuková, Ph.D., z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN a upozorňuje: „Ovšem loni se kvůli přerušení běžného vývoje během pandemických opatření vrátila s velkou silou. Týdně nám v ambulanci přibývaly desítky dětí s příznaky infekce dolních cest dýchacích či se zápalem plic. Naštěstí u většiny dětí bylo možné pokračovat v léčbě antibiotiky ambulantně a jen menší část případů vyžadovala hospitalizaci a přechodnou kyslíkovou terapii.“ Loni v dětské populaci mimořádně stoupl také počet případů černého kašle (pertuse). K začátku listopadu 2024 bylo v Česku hlášeno téměř 34 a půl tisíce případů, což je desetkrát víc než v předchozích rekordních letech. Nejohroženější skupinou jsou stále novorozenci a kojenci, kteří ještě nejsou chráněni ukončeným očkováním.
Rok 2024 znamenal i vyšší počet hospitalizovaných dospělých se zápalem plic
Počet úmrtí na zápal plic ve starší populaci (65+) v posledním desetiletí v ČR podstatně klesl, ale stále zůstává nejčastější příčinou úmrtí mezi infekčními chorobami. A to především typ, jehož původcem je pneumokok neboli Streptococcus pneumoniae. „Na naší klinice nejčastěji hospitalizujeme pacienty vyšších věkových skupin, tedy nad 65 let věku, kteří obvykle mívají další přidružená onemocnění. Chronickou obstrukční plicní nemoc, choroby srdce, ledvin, cukrovku, jsou obézní, mají dlouhodobou léčbou celkově oslabenou imunitu,“ vypočítává přednosta 1. kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění 1. LF UK a VFN (TRN) doc. MUDr. Jiří Votruba, Ph.D., a dodává: „Nutnost hospitalizace mladých a jinak zdravých jedinců bývá spíše výjimkou, i když tento rok byl počet nutně hospitalizovaných také o něco vyšší než v minulosti.“
Jak jsme ve VFN přežili nápor virů a bakterií o Vánocích?
Odpovídá MUDr. Jana Augustínová, primářka Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN
Během svátků se v epidemiologické situaci respiračních chorob nic zásadního nezměnilo. Dominantně se vyskytují běžné respirační infekce klinicky se projevující rýmou a kašlem. Kromě již zmiňovaného nárůstu mykoplazmových infekcí se sporadicky začala objevovat i chřipka. RSV infekce typické pro toto období nyní neevidujeme.
Odpovídá MUDr. Václava Adámková, Ph.D., primářka – Klinická mikrobiologie a ATB centrum 1. LF UK a VFN
Zvýšený výskyt tzv. atypických pneumonií, které jsme pozorovali během listopadu a první poloviny prosince, naštěstí neeskaloval během vánočních svátků. Za ATB centrum nemohu říct, že by se zvýšil počet konzultací respiračních infekcí ani tíže stavu. Doufejme, že tato situace bude přetrvávat i v novém roce. Nicméně zvýšená bdělost je na místě, a především je třeba dbát na rychlou diagnostiku infekčního agens, aby případná cílená antibiotická terapie byla zahájena včas.