Canisterapie dělá radost pacientům i personálu

Canisterapii dáváme v naší nemocnici zelenou. V současné době na devět klinik dochází jedenáct canisterapeutů se svými psy, kteří prošli speciálním canisterapeutickým výcvikem. V letošním roce mezi pracoviště, kam pejsci chodí dělat pacienty šťastnější, přibyla urologie a onkogynekologie.

„Pejsci rozdávají radost pacientům, ale také personálu, který se na ně vždy moc těší. Většina personálu a pacientů jsou totiž velcí milovníci psů,“ říká Ilona Kyršová, koordinátorka Centra dobrovolných aktivit VFN.  Sama letos několikrát doprovázela nové canisterapeuty s pejsky na oddělení a byla svědkem toho, že personál vždy pejska již z dálky vítá, využije příležitost si ho pohladit a dá se říci, že nálada na oddělení se úplně promění.

Border kolie, stanfordský bulteriér, holandský ovčák hrubosrstý, retrívr i šeltie. To všechno jsou zástupci psích ras, kteří u nás profesionálně pomáhají. Většinou se jedná o fenky, jimž sekunduje jen jeden pejsek: stanfordský bulteriér Bart, který momentálně navštěvuje pacienty na urologii. „U menších pejsků, pokud má pacient zájem a personál dovolí, přikládáme psa na lůžko k pacientovi, což je kvitováno s nadšením. Velký pes si může položit k pacientovi hlavu na postel,“ popisuje Ilona Kyršová obvyklé chvíle setkání s pacienty upoutanými na lůžko.

Pomoc pro děti i dospělé s problémy s řečí nebo i se sluchem
Canisterapeutka Petra Černá jezdí se dvěma svými holandskými hrubosrstými ovčáky Simbou a Ramim na naši Foniatrickou kliniku až z Chomutova. Jednou za dva týdny se zde věnuje dětským pacientům. „Těším se na to, až se dětem rozzáří oči. Děti psy vždy nejdříve odstrojí od vesty a obojku, dají jim napít a krmení. Pokaždé jim vysvětlím, jaké povely mohou psům dávat, co s nimi mají dovoleno dělat a co jim naopak není příjemné,“ vysvětluje Petra Černá. Stačí její pokynutí ukazováčkem a Simba s Ramim poslušně plní povely. „Aby pes mohl navštěvovat pacienty, musí splnit mnoho předpokladů. Musí mít pozitivní vztah k lidem, musí umět plnit povely, nesmí být agresivní, musí se nechat hladit, česat i polohovat,“ říká canisterapeutka. Děti během celého pobytu se psy neustále sdělují, co vše zpozorovaly, vnímají, jak pejsci hřejí, jak jim tluče srdíčko, jak na vše reagují. „Jezdím sem do VFN na foniatrii a pak ještě do jednoho stacionáře, kde pobývají staří lidé s kombinovanými vadami. Vždy mě už očekávají, schovávají si zbytky od oběda pro pejsky, sdílí se mnou své životní příběhy. Pokaždé pookřejí,“ sděluje s pocitem uspokojení Petra Černá.
 „Psi k nám na Foniatrickou kliniku chodí jednou za 14 dní, děti se velice těší a určitě jim to pomáhá. Je to pro ně především zpestření v rámci jejich měsíčního pobytu a naučí se, jak se ke canisterapeutickému pejskovi chovat, jak se o něj postarat,“ říká vrchní sestra Hana Svobodová. Kontakt se cvičenými psy napomáhá pacientům při rozvoji řeči, protože je motivuje k neustálé komunikaci a sdělování všech příjemných prožitků. Druhým benefitem je psychická podpora. „Jedno dítě se zpočátku pejsků velmi bálo, ale po třetí návštěvě se to změnilo a dítě se už plně zapojilo do programu. Pokrok byl opravdu viditelný,“ dodává Hana Svobodová.

Zveme vás ke zhlédnutí videa, které jsme pořídili na Foniatrické klinice. Canisterapeutka Petra Černá se této záslužné aktivitě věnuje již 20 let.