Když technologie naslouchá mozku: Češi jako průkopníci nové léčby Parkinsonovy nemoci

Hranice mezi technologií a lidským mozkem se opět posouvá. Lékaři z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN ve spolupráci s Nemocnicí Na Homolce jako jedni z prvních v Evropě zavedli do klinické praxe autonomní neurostimulátor, který pomáhá pacientům s Parkinsonovou nemocí. Tento přístroj je schopen v reálném čase komunikovat s mozkem a rozhodovat, kdy a jak zasáhne – to vše bez zásahu pacienta nebo lékaře.

Nová naděje pro pacienty s Parkinsonem

Parkinsonova nemoc je druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě. Postihuje až 50 tisíc lidí v České republice a více než 8 milionů celosvětově. Typické jsou pohybové potíže, třes, ztuhlost svalů a ztráta motorické kontroly. Zatímco v počátečních stádiích lze příznaky zvládnout pomocí léků, v pokročilých fázích léčba ztrácí účinnost a stav pacienta výrazně kolísá.

Jednou z metod, jak tyto výkyvy stabilizovat, je hluboká mozková stimulace (DBS), která funguje pomocí elektrod zavedených do specifických oblastí mozku. Doposud šlo o kontinuální stimulaci, která běží bez ohledu na aktuální potřeby mozku.

Revoluce v neurologii: adaptivní stimulace

Nová metoda, tzv. adaptivní hluboká mozková stimulace (aDBS), je průlomová. Neurostimulátor dokáže snímat mozkovou aktivitu, analyzovat ji a zasáhnout pouze tehdy, když detekuje patologii – například nedostatek dopaminu. Jakmile abnormální aktivita odezní, stimulace se sama utlumí nebo vypne. Přístroj navíc funguje odděleně pro obě hemisféry a je tak schopen přizpůsobit se přesně tomu, co mozek potřebuje „v daný okamžik“.

Díky této personalizaci dochází k významnému zlepšení motoriky, zmírnění třesu a celkové stabilizaci stavu během dne. V Česku už má přístroj implantovaný přibližně 70 pacientů, z toho 5 z nich funguje v plně autonomním režimu, který byl oficiálně schválen Evropskou unií na začátku letošního roku.

Umělá inteligence jako další krok

Budoucnost směřuje k ještě vyšší míře individualizace. Lékaři z pražského centra iTempo připravují pilotní studii, která má za cíl propojit neurostimulátor s umělou inteligencí. Ta by pomohla přístroj lépe „naučit“, jak reagovat v různých situacích, a tím zefektivnit léčbu.

Češi udávají směr

České centrum iTempo patří mezi evropskou špičku v oblasti hluboké mozkové stimulace. První zákrok zde odborníci provedli už před 27 lety a od té doby implantovali neurostimulátory téměř 500 pacientům. Nejde jen o Parkinsonovu nemoc – pomáhají i při těžkých formách třesu nebo u dětských dystonických syndromů.

Kromě klinické práce školí čeští lékaři kolegy ve více než 30 zemích Evropy, Asie i Afriky a publikují významné odborné studie. Objevili například nové typy neuronů v hloubi mozku, které nejen řídí pohyb, ale reagují i na emoce a smyslové vjemy. Díky těmto poznatkům dokážou elektrodu umístit s mimořádnou přesností – a tím zásadně zlepšit výsledky léčby.