Robotický systém Versius Plus zvládne složité výkony šetrněji pro pacienty

Díky robotickému systému Versius PLUS na novém operačním sále I. chirurgické kliniky můžeme pacientům nabídnout efektivnější léčbu. Chirurg dokáže pomocí tohoto robotického systému provádět složité operace s vysokou přesností, a přitom s minimálním zásahem do těla pacienta. Versius PLUS je v provozu na největším výukovém pracovišti v České republice. Realizace celého náročného projektu, včetně vybudování a vybavení operačního sálu, byla možná díky finanční podpoře technologické společnosti FTMO, která pro tento účel věnovala 60 milionů korun.

Nový robotický systém bude primárně využíván v onkologické, gynekologické a kardiovaskulární chirurgii a má potenciál zlepšit operační výsledky. Nejvíce se uplatní u pacientů se zhoubnými nádory pánve a tlustého střeva, ale umožní i bezpečné operace nádorů plic a zásahy na orgánech mimo dutinu břišní, jako jsou nadledviny a slinivka břišní. Zlepšení péče se může potenciálně týkat také pacientů s ischemickou chorobou srdeční. Systém Versius Plus má jednoznačně potenciál i v operativě gynekologické a urologické, a to jak u malignit, tak u benigních diagnóz (například u žen s hlubokou pánevní endometriózou).

Vysoká přesnost a minimální zásah do těla pacienta
Chirurg pomocí moderního přístroje provádí složité operace s vysokou přesností a minimálním zásahem do těla pacienta.  Operovanou oblast operatér sleduje na vysoce kvalitní kamerové soustavě. Očekává se, že díky šetrnějšímu provedení operace dojde ke zkrácení doby hospitalizace a urychlenému zotavení pacientů.
„Jedná se o další generaci robotického přístroje a operačních nástrojů, které pokračují ve vývoji miniinvazivní chirurgie zaměřené na hrudník, břicho a pánev. Lékař nepracuje přímo v ,těle pacienta‘, ale ovládá z konzole nástroje, které jsou zaváděny do tělesných dutin pomocí mikrořezů a vpichů. Zásadní výhodou je téměř 360° pohyblivost nástrojů, což není možné při běžné laparoskopii nebo torakoskopii. Přenos dat z kamerové jednotky je bezprostřední a operaci lze velmi zjednodušeně přirovnat k velmi sofistikované počítačové hře, kde ovšem pracujeme s aktuální realitou,“ vysvětluje prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc., přednosta I. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN.


Přístroj pro pacienty z celého Česka
VFN a I. chirurgická klinika se profilují jako superkonziliární chirurgické pracoviště, denně konzultují a řeší desítky pacientů z celé České republiky v rámci komplexních onkologických center. „Naše klinika je největším a nejkomplexnějším zařízením v ČR, které se může pochlubit širokým spektrem specializovaných center a odborných skupin,“ dodává prof. Krška.

Prioritou dárců je pomoci zdravotnictví
Otakar Šuffner a Marek Vašíček jsou zakladatelé technologické firmy FTMO, kteří loni darovali přibližně 130 milionů na charitativní účely. Díky nim se naší nemocnici podařilo pořídit robotický operační systém za 60 milionů korun. „Možná to bude znít jako klišé, ale vždy jsme chtěli vynakládat peníze na něco užitečného – a ideálně i pomáhat ostatním,“ říká Otakar Šuffner.

K tomu ještě uvádí: „Podpora zdravotnictví a dalších odvětví je pro nás víc než jen číslo na bankovním účtu. Věříme, že pokud se více technologických firem rozhodne investovat do podobných projektů, může zlepšit životy lidí. Tyhle spolupráce totiž umožňují realizovat i věci, které by jinak zůstaly jen na papíře.“ 
„Dáváme dál, protože můžeme. Úspěch s sebou nese zodpovědnost a podpora zdravotnických zařízení a komunity je přirozenou součástí našeho růstu. Doufáme, že naše kroky inspirují další technologické firmy, aby zvážily, jak mohou přispět podle svých možností. Každý může přispět k pozitivním změnám a společně můžeme udělat víc,“ připojuje se s vyjádřením k daru Marek Vašíček, spoluzakladatel a CTO technologické společnosti FTMO.