Zaměstnanci v kondici: Chraňte si svůj sluch včas

Většinou si neuvědomujeme, jak snadno může být poškozen náš sluch. Dlouhodobé vystavení hlasitému hluku může vést k jeho trvalému poškození. Sluch také může být narušen různými nemocemi. Vnímání zvuků se také postupně zhoršuje vlivem stárnutí. Myslete na to, že ztrátu sluchu, pokud nejde jen o nějaké přechodné zhoršení, nelze vrátit zpět. Proto při potížích raději včas vyhledejte odbornou pomoc.

MUDr. Libor Černý, Ph.D., z Foniatrické kliniky 1. LF UK a VFN nám odpověděl na otázky, které nás o sluchu nejčastěji zajímají, a poradil, jak si ho můžeme chránit.

Přibývá sluchových vad?

Mezi lidmi ve věku 12–69 let je výskyt vad sluchu podle různých údajů kolem 10–15 %. První méně významné zhoršení sluchu pro vyšší frekvence je zjistitelné u jinak zdravých lidí v průměru již ve věku od 35 do 40 let, častěji u mužů. Nejsou ale údaje, že by se výskyt vad zvyšoval. Celkově počet nedoslýchavých stoupá spíše jen s narůstajícím počtem starších lidí. Nedávná finská studie dokonce poukázala na to, že v současnosti je stav sluchu mírně lepší než u stejně starých dospělých před několika desítkami let. Vysvětlením je lepší vzdělanost a díky tomu i zdravější životní styl.

Čím si nejčastěji poškozujeme tento orgán?

Odolnost sluchu proti poškození hlukem máme rozdílnou, geneticky určenou. Ale obecně nejvíce vadí delší poslech silných zvuků – čili zvuků nad 80 dB (pracovní nářadí – motorové sekačky, pily, elektrické brusky), a zahrnujeme sem i krátké rázové hluky (petardy, výstřely, bouchání…). Ve volném čase si lidé nejčastěji sluch poškozují poslechem na koncertech a hobby řemesly.


Co je hlukový smog?

Většinou je tak označován dopravní hluk. Ale jako hluk se označuje vše, co je mezi slyšenými zvuky nechtěné. Mohou to být i nepříliš silné zvuky od sousedů nebo i zvuky hudby, pokud ji musíme poslouchat nedobrovolně a v žánru mimo vlastní oblíbený. Také jsou jako hluk označovány všechny zvuky, které ruší náš záměrný poslech nebo rozumění hovoru.

Jaká můžeme udělat opatření, abychom si sluch nepoškozovali?

Při práci s hlučným nářadím by vždy měla být používaná ochrana sluchu, na koncertech je dobré být dál od reproduktorových soustav. Pokud na rockový koncert jdeme s dětmi, měli bychom vědět, že jejich sluch je výrazně citlivější k poškození hlukem a je správné je pečlivě chránit. Sami si pro sebe na práci (nebo třeba i pro děti na hlučný koncert) můžeme nechat zhotovit nitroušní chrániče na míru podle otisku ucha. Jsou pohodlnější, ale o něco méně chránící než velká sluchátka přes uši. Jako prevence zbytečného zhoršování sluchu také slouží včasná diagnostika diabetu (cukrovky). Diabetes na sebe dlouho nijak neupozorní a tiše poškozuje mnohé orgány, včetně vnitřního ucha. Proto je vhodné nezapomínat na pravidelné preventivní prohlídky u praktika s odběry na změření glykemie.

Jak poznáme, že náš sluch už není zcela v pořádku, co by nás mělo dovést ke specialistovi?

Velmi dobrá otázka. Pokud si uvědomíme, že stále častěji lidé kolem nás hovoří méně srozumitelně, hůře artikulují, musíme si více zesílit televizi nebo se více soustředit, abychom rozuměli, je ten pravý čas požádat si o vyšetření sluchu. Také může být varovnou známkou, že se objevil častější nebo trvalý tinnitus (ušní šelest – většinou pískání, šumění a podobné rušivé projevy slyšené v tichu).

Je potřebné si občas naordinovat ticho?

Potřebu regenerace má asi každý člověk jinou. Ticho léčí, říká se. Ale spíš si ho vyžádá mozek pro psychickou únavu než sluchový aparát. Lidem s ušním šelestem (tinnitem) dokonce může ticho vadit, protože v tichu svůj obtěžující tinnitus více vnímají.