Jednostranná, neměnná pracovní poloha vsedě může vést k mnoha bolestivým stavům našeho kosterně svalového aparátu. Pokud sedíme delší dobu, velmi často sklouzneme do nevhodné úlevové pozice zakulaceného sedu, s předkloněnou hlavou. Cviky, které vám chceme ukázat, nezaberou moc času, ale může se vám díky nim ulevit.
V zakulaceném uvolněném sedu přetěžujeme oblast krční páteře a horní části zad. Při uvolněném sedu jsou stlačeny břišní orgány, zvyšujeme si tlak na meziobratlové ploténky v oblasti beder, kde narůstá riziko jejich poškození. V zakulaceném sedu se omezuje břišní dýchání a činnost bránice, vzniká takzvaný horní nebo také hrudní typ dechu. Sami rozdíl v kapacitě nádechu pocítíte, pokud si vyzkoušíte hluboký nádech v mírném předklonu trupu a hluboký nádech, pokud sedíte zpříma. Zakulaceným uvolněným sedem si oslabujeme hýžďové a břišní svaly.
1. cvik – uvolnění krční páteře
Sedíme zpříma, spojíme dlaně v týlu hlavy, s nádechem se očima podíváme vzhůru, s výdechem hlavu předkloníme, stočíme pohled směrem dolů, brada směřuje k hrudní kosti. Předklon provádíme pouze v krku, horní část zad je napřímena. Dlaně necháme volně vlastní vahou tlačit na týl hlavy pouze jejich hmotností. Plynule v předklonu dýcháme až do uvolnění na zadní straně krku.
2. cvik ‒ protažení hrudní páteře
Ruce sepneme za zády, s výdechem stahujeme směrem dolů. Pokud je opěradlo židle nízké, sepneme ruce až za opěradlem židle. V pozici protažení provedeme několik nádechů a výdechů.
3. cvik ‒ uvolnění ramenních kloubů
Sedíme zpříma, paže upažíme. Ohneme zápěstí, aby prsty směřovaly ke stropu. S výdechem stočíme hlavu k levé ruce, vidíme hřbet ruky a zároveň prsty pravé ruky stočíme k zemi. Totéž provedeme na druhou stranu, tj. otočíme hlavu, zároveň přetáčíme prsty tak, aby pohled vždy směřoval na hřbet ruky.
4. cvik – uvolnění páteře v rotaci
Spojíme dlaně, s výdechem trup stočíme doprava a levou nohou zatlačíme do země. Totéž provedeme na druhou stranu.
Cviky připravila MUDr. Marie Skalská, Pro Fit Institut.