Centrum asistované reprodukce VFN: Víc než 30 let pomáháme párům, kterým se nedaří otěhotnět

Některé dvojice mají štěstí, že se ženě podaří otěhotnět během několika málo měsíců, jiné musí na pozitivní těhotenský test čekat mnohem déle. Centrum asistované reprodukce (CAR) je součástí Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze a pomáhá dvojicím, kterým by se početí bez pomoci lékařů nepovedlo. Za dobu svého působení pomohlo na svět několika tisícům dětí.

Komplexní léčba
CAR se primárně zaměřuje na léčbu neplodnosti, ale návštěva v centru rozhodně neznamená, že bude nutné hned podstoupit umělé oplodnění (IVF). Existuje více metod léčby neplodnosti, zařízení se zaměřuje na komplexní vyšetření a léčbu včetně tradičních metod, jako jsou laparoskopie, hysteroskopie, léčba endometriózy nebo ultrazvuková diagnostika. „Je naší zásadou, že při problémech páru s plodností nejdřív vyšetříme spermiogram muže. Je to finančně méně náročné a neinvazivní vyšetření, které odhalí téměř polovinu příčin neplodnosti,“ uvádí MUDr. Karel Řežábek, CSc., lékař specialista v oboru gynekologie a porodnictví KGPN. Důležitou součástí práce CAR je také záchrana plodnosti prostřednictvím kryokonzervace vajíček a spermatu, zejména u pacientů, kteří budou podstupovat například onkologickou léčbu, jež by mohla plodnost poškodit. I tato léčba je hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

pastedGraphic.png
ICSI vpravení spermie do zralého vajíčka pomocí mikropipety 

Široké spektrum řešení 
Léčba neplodnosti zahrnuje různé metody, které se volí podle příčiny problému. Laboratoře CAR jsou špičkově vybaveny, aby mohly poskytnout řešení na míru pro každého pacienta.  Intrauterinní inseminace je nejméně náročná metoda asistované reprodukce, kdy se promyté a zkoncentrované spermie aplikují tenkým plastovým katetrem ženě přímo do dělohy v době ovulace. Výhodou je snadné a neinvazivní provedení bez nutnosti anestezie.
Metoda ICSI (intracytoplazmatická injekce spermie) je specializovaný postup používaný při umělém oplodnění (IVF) u léčby těžkých forem mužské neplodnosti. Při této metodě je jedna spermie přímo injektována do cytoplazmy vajíčka pomocí mikroskopické jehly, což zvyšuje šance na oplodnění, zejména v případech, kdy má muž nízký počet spermií, špatnou pohyblivost nebo morfologické abnormality spermií. Prodloužená kultivace embryí: přístup, kdy se embrya vyvíjejí mimo tělo až do 5. či 6. dne. To umožňuje lepší výběr nejkvalitnějších embryí pro přenos. Embrya, která dosáhnou tohoto pokročilejšího vývojového stádia, mají větší šanci na úspěšné uhnízdění a výsledné těhotenství. Tato metoda zásadně zvyšuje efektivitu léčby neplodnosti a centrum ji nabízí jako součást všech IVF cyklů.
Kryokonzervace embryí je proces, při kterém se embrya získaná během cyklu IVF zmrazí a uchovají pro budoucí použití. Tímto způsobem přežívají po neomezenou dobu při velmi nízkých teplotách v tekutém dusíku. Kryokonzervace umožňuje párům odložit přenos embryí do dělohy na pozdější dobu nebo uchovat embrya pro další pokusy o těhotenství v případě, že první pokus nebyl úspěšný. Tím, že se v rámci IVF transferuje pouze jedno embryo, lze tak předcházet rizikovým vícečetným těhotenstvím.

Kryokontejnery v kryobance, kde jsou při −196 ⁰C uloženy spermie, vajíčka i embrya

Preimplantační genetické testování embryí (PGT) umožňuje transferovat embrya bez patologických genů rizikových pro daný pár. Například BRCA s rizikem brzkého rozvoje nádoru prsu nebo riziko Downova, Patauova nebo Edwardsova syndromu. Další informace o metodách se dozvíte na  www.apolinar.eu.

Čas je klíčový faktor
Při rozhodování o zahájení léčby neplodnosti hraje zásadní roli věk ženy. V průměru žena otěhotní jednou za 4–6 cyklů, pokud dochází k pohlavnímu styku během ovulace. Plodnost však s věkem výrazně klesá, zejména po 35. roce života, a proto se doporučuje po 6 měsících neúspěšného snažení se o otěhotnění konzultovat situaci s odborníky. Rostoucí věk rodiček, společenský trend oddalování mateřství, to jsou některé z faktorů, které výrazně zvyšují riziko neplodnosti. . 

„Social freezing“
Věk je důležitý i při rozhodnutí o zmrazení vajíček z nemedicínských důvodů. U spermií tomu tak není úplně, i když nepatrný pokles plodnosti a mírný vzestup vrozených vad u dětí lze s vyšším věkem mužů také najít. „Social freezing“ poskytuje ženám možnost plánovat rodinu v době, která pro ně bude vhodnější, a zároveň snižuje riziko spojené s přirozeným poklesem plodnosti. Vajíčka po zmrazení nestárnou a jejich vývojový potenciál odpovídá věku ženy při odběru. I zde platí: čím dříve, tím lépe! I po kryokonzervaci vajíček, spermií nebo embryí zůstává po rozmrazení většina z nich vhodná k dalšímu použití v léčbě.

Tým CAR

Nejlepší prevencí neplodnosti je otěhotnění včas!
Pokud se otěhotnět nedaří, je po 35. roce věku ženy důležité neotálet s vyšetřením a případnou léčbou. VFN disponuje týmem špičkových odborníků, kteří jsou připraveni pomoci každému páru na cestě k vytouženému miminku.
Více informací naleznete na Praktické informace − Porodnice U Apolináře (apolinar.eu)

Staňte se dárci vajíček a spermatu
Jste zdraví, mladí a chcete pomáhat? Není lepší způsob než přispět k zachování budoucích generací. Podmínky k darování najdete na https://apolinar.eu/…/poskytovana-pece/darcovsky-program/