Centrum pro plicní hypertenzi II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN provádí u pacientů s chronickou tromboembolickou plicní hypertenzí jako jediné pracoviště v ČR zcela unikátní zákrok, takzvanou plicní endarterektomii (PEA). Její součástí je zchlazení pacienta až na 20 °C a zastavení krevního oběhu při použití oběhu mimotělního. První operace se uskutečnila v roce 2004. Unikátní zákrok doposud absolvovalo 526 pacientů, letos jich rekordně kardiochirurgové odoperují až 50. Specializované pracoviště se řadí mezi světovou špičku v oboru a je největším centrem pro diagnostiku a léčbu plicní hypertenze v České republice.
Chronická tromboembolická plicní hypertenze je relativně vzácná choroba. Vzniká jako chronická komplikace akutní plicní embolie, kdy krevní sraženiny vyputují z dolních končetin nebo pánve do plicních tepen. Krevní sraženiny se i přes účinnou léčbu nerozpouštějí a postupně uzavírají části plicního oběhu. Organizované krevní sraženiny brání krevnímu toku v plicních tepnách, následně vzniká vysoký krevní tlak, což neúměrně zatěžuje srdce. „Pokud není pacient správně léčen, vede takové přetížení pravého srdce k jeho selhání a následné smrti,“ upozorňuje na vážné následky prof. MUDr. Jaroslav Lindner, CSc., zástupce přednosty II. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie, a dodává: „Při plicní hypertenzi bývají pacienti dušní, mohou pociťovat svíravou bolest v hrudi a jsou unavení. Tyto nespecifické obtíže jsou příčinou často pozdní diagnózy plicní hypertenze, neboť při diagnostice se logicky nejprve pomýšlí na výrazně častější choroby, které se projevují podobně.“
Odhalení nemoci není snadné
Příznaky plicní hypertenze lze snadno zaměnit za projevy jiného onemocnění srdce a cév. Jen výjimečně se tuto nemoc podaří odhalit při běžné zdravotní prohlídce. Protože je toto onemocnění relativně vzácné, ale také velmi závažné, soustřeďuje se péče o pacienty s touto chorobu jen do specializovaných pracovišť. „V Centru pro plicní hypertenzi II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v současné době léčíme přibližně 1000 pacientů s různými typy plicní hypertenze. Zhruba polovinu představují nemocní s chronickou tromboembolickou plicní hypertenzí, která se u 2–4 % nemocných rozvine po prodělané akutní plicní embolii,“ uvádí prof. MUDr. Pavel Jansa, Ph.D., vedoucí lékař Centra pro plicní hypertenzi VFN.
Jako jediní v ČR provádíme plicní endarterektomie
Zhruba u 50 % pacientů s chronickou tromboembolickou plicní hypertenzí lze provést chirurgický zákrok, tzv. plicní endarterektomii. Jejím účelem je odstranění usazených krevních sraženin z plicní tepny. Jedná se o velmi složitý výkon s použitím mimotělního oběhu a zchlazením pacienta na 17 až 20 °C. Zchlazení je potřebné pro zastavení krevního oběhu a bezpečné zprůchodnění plicní tepny. „Pokud bychom kompletně nezastavili cirkulaci včetně mimotělního oběhu, operační pole by se neustále plnilo krví. Nízká teplota navíc chrání mozek, který se za normální teploty po čtyřech minutách bez kyslíku poškozuje. Při podchlazení pacienta je doba bezpečné zástavy při 20 stupních zhruba 20 minut. Tento čas máme k dispozici pro vyčištění tepny,“ popisuje průběh zákroku prof. Jaroslav Lindner. S chlazením a ohříváním nemocného trvá operace celkem šest až sedm hodin. Tento zákrok nebyl v České republice dostupný až do roku 2004. Ve VFN byla plicní endarterektomie provedena poprvé v září 2004 za asistence profesora Eckarda Mayera z Mohuče, u kterého se operatéři z VFN na zákrok předem připravovali. Bez plicní endarterektomie dříve většina nemocných s touto diagnózou umírala během několika let.
Centrum pro plicní hypertenzi poskytuje různé typy léčby
Ve VFN je ročně diagnostikováno kolem osmdesáti pacientů s chronickou tromboembolickou plicní hypertenzí, zhruba třetina až polovina z nich podstoupí plicní endarterektomii. „Pro pacienty, kteří nejsou vhodnými kandidáty pro chirurgickou léčbu nebo u nichž určitý stupeň plicní hypertenze přetrvává i po operaci, je velmi účinným řešením balónková plicní angioplastika a farmakoterapie,“ přibližuje další možná řešení léčby pacientů prof. MUDr. Pavel Jansa, Ph.D., a uzavírá: „Centrum pro plicní hypertenzi ve VFN jako jediné v ČR disponuje všemi těmito léčebnými modalitami a řadí se mezi nemnoho evropských expertních center, která se komplexně věnují chronické tromboembolické plicní hypertenzi.“
Centrum pro plicní hypertenzi je jedním z předních evropských pracovišť, podílí se také na vývoji nových léčebných postupů u plicní hypertenze. Další významná centra se nacházejí v San Diegu v USA, v Paříži, Vídni, v Bad Neuheimu v Německu nebo v Cambridge v Anglii.