Úspěšně skončila jedna z fází kulového blesku

Poslední rok byl v naší nemocnici velmi akční: přesuny oddělení, sestěhovávání částí klinik, bourání, přestavování, modernizace. Ani letos to není a nebude jiné…

Na druhém a třetím patře 2. interní kliniky VFN a 1. LF UK došlo k velkým změnám. Rekonstruovaly se antiarytmická a koronární JIP. Hlavním důvodem byla výměna rozvodných ramp pro medicinální plyny, elektrické a datové sítě. Zprovoznění proběhlo v lednu 2024.
Akce odstartovala koncem července – velkými přesuny. Koronární JIP našla dočasné útočiště na RES2 KARIM a antiarytmická JIP na Oddělení akutní medicíny (OAM),“ uvádí Lukáš White, vedoucí odboru energetiky a údržby, a dodává: „Samotná stavba začínala ve druhé polovině září. Do 18. prosince jsme provedli veškeré stavební úpravy a do začátku ledna probíhaly poslední kosmetické úpravy.“

Od elektroinstalace po nové IT sítě
Na antiarytmické JIPce se měnily kyslíkové rampy a mosty, mají úplně novou elektroinstalaci, nové rozvody medicínských plynů a také nový klinický informační systém. Ten si vyžádal poměrně rozsáhlé úpravy IT rozvodů a sítě. Pro zlepšení pracovního prostředí se ve všech prostorech vyměnilo antistatické linoleum na podlaze, je vymalováno, měnily se radiátory a k tomu potřebná technika. Zaměstnanci a pacienti mají i nově obložené toalety. „To byla jednodušší část stavebních úprav,“ komentuje Lukáš White a vypočítává: „Náročnější bylo přebudování koronární JIPky. Tu jsme vlastně udělali úplně celou nově včetně vybourání příček, nové elektroinstalace, IT sítě, klinického informačního systému, kyslíkových ramp, vchodových dveří…“

Speciální světlo, které urychluje uzdravení
Kromě nového linolea na podlahách se JIPka změnila i dispozičně. Z původních třech boxů jsou nyní dva prostornější (dvoulůžkový a jednolůžkový), aby se v nich dalo lépe ošetřovat a pacienti i zdravotníci měli komfortnější prostředí. Mají i speciální vychytávky – osvětlení, které respektuje cirkadiánní rytmy, simuluje den a noc a podle studií snižuje rizika spojená s hospitalizací na intenzivní péči, jako jsou hlavně poruchy spánku a tzv. „ICU psychóza“, čímž urychluje uzdravení pacientů. Systém eliminuje časovou deprivaci a pacientům umožňuje se lépe orientovat v časoprostoru.

Díky všem, kdo se na akci podíleli
Poděkování patří všem, kdo se na stavbě podíleli: byla to oddělení stavební a strojní (odbor energetiky a údržby), dispečink, správa areálu především při stěhování a likvidaci a demontáži nábytku,“ hodnotí Mgr. Anna Mottlová Malinová, vedoucí provozního odboru, a doplňuje: „Zapojil se celý provozní odbor včetně zámečníků, instalatérů, odpadové hospodářství, komplet řemesla… A nemůžu zapomenout na úklid. Děkujeme všem zúčastněným, především klinikám a oddělením, které poskytly prostory, tedy KARIM a OAM.“ Intenzivní součinnost klinického týmu pak byla předpokladem hladkého průběhu celé rekonstrukce. Za to všem patří velké poděkování.

Rekonstrukce jsou vždycky specifické
„Každá klinika má jiný provoz, tady bylo náročné, že se jednalo o lůžková oddělení intenzivní péče,“ uzavírá Lukáš White s tím, že když se přidají překvapení v podobě starých budov, které skrývají nejrůznější technické zrady, je každá přestavba dobrodružství. „Naštěstí spolupráce se zaměstnanci klinik je dobrá, už si všichni zvykají, že jakékoliv stavební úpravy přinášejí jistý dočasný diskomfort, který je pak vyvážený modernizací, lepším pracovním i životním prostředím,“ konstatuje Anna Mottlová.

Co přinesla rekonstrukce zdravotníkům a pacientům
„Rekonstrukce obou JIP již byla nezbytná pro zastaralost využívaných technologií,“ konstatuje primář II. interní kliniky 1. LF UK a VFN prof. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph.D. Intermediární/antiarytmická jednotka si zachovala původní rozvržení s víceméně kosmetickými úpravami interiéru pro zlepšení ošetřovatelské péče. Nové rampy pro rozvody medicinálních plynů a hlavně IT pak umožní i u zde hospitalizovaných pacientů využívat pokročilejší monitorovací techniky včetně implementace klinického informačního systému pro přechod na paperless péči. Na koronární jednotce došlo k mírné úpravě rozložení tří původně samostatných pokojů, a to na 1+2, čímž se rozšířil prostor kolem lůžek nejvyšší intenzivní péče. Intenzivní kardiologická péče v posledních letech dosáhla značného rozmachu, zcela běžně jsou zde hospitalizováni pacienti s řadou orgánových podpůrných systémů, především s mechanickými srdečními podporami, což je ošetřovatelsky, logisticky, a tedy i prostorově a datově náročná péče. Nové uspořádání by mělo původní značně stísněné prostory výrazně prosvětlit a umožnit využití všech přístrojových technologií při zachování prostoru pro ošetřující personál a samozřejmě i pro pacienta. Lůžka jsou nově vybavena stanicemi pro klinický informační systém, který sbírá on-line data jak z monitoru vitálních funkcí, tak z dalších přístrojů a v blízké budoucnosti by měl umožnit nahrazení papírové dokumentace elektronickou. To by v konečném důsledku mělo nejen zjednodušit práci sestrám a lékařům, ale konečně umožnit databázové ukládání dat jak pro kontrolu kvality, tak pro sledování efektivity a realizaci vědeckých projektů. Unikátním systémem na koronární jednotce by se mělo stát osvětlení veškerých prostor, které umožňuje autonomní dodržování cirkadiánního rytmu, ale i šetrné osvětlení pro části jednotky, které například během nočního provozu nejsou vytíženy. Takzvaná světelná hygiena je zásadní pro výskyt ICU psychózy, tedy poruch spánkového vzorce a z toho vyplývající zmatenosti, která může vést k prodloužení hospitalizace a dalším komplikacím. „Plán rekonstrukce tedy v řadě ohledů počítal se zlepšením komfortu jak pro personál, tak pro pacienty při zachování dostupnosti nejmodernějších technologií intenzivní péče,“ uzavírá prof. Bělohlávek