Více než 50 odborníků se účastnilo začátkem listopadu historicky prvního sympozia na téma „Možnosti vědecké spolupráce napříč pracovišti 1. LF UK a VFN a jejich podpora“. Akce organizovaná prof. Petrou Liškovou, proděkankou 1. LF UK pro grantovou problematiku, a prof. Janem Malíkem, koordinátorem vědeckých skupin VFN, splnila svůj účel.
Organizátoři akce se začátkem roku 2025 chystají zpracovat brožuru pro vědce z obou institucí, která bude obsahovat nejen kontakty na pracovníky grantových oddělení, ale také nabídky vědecké spolupráce. VFN i 1. LF UK vyzývají všechny, kdo mají o problematiku společného výzkumu zájem, aby si připravili své nabídky. Výzkum se nemusí týkat pouze laboratorní metody, může obsahovat například zobrazovací metody, odběr biologického materiálu při operacích a podobně.
Sympozium před naplněným sálem zahájili děkan 1. LF UK prof. Martin Vokurka a náměstek pro vědu, výzkum a výuku VFN prof. Pavel Michálek. Oba řečníci zdůraznili potřebu prohloubit spolupráci mezi pracovišti obou institucí, a tím i většího vzájemného využití výzkumných kapacit. Odborná pracoviště obou institucí se totiž často ani neznají. Díky spolupráci stoupá šance na získání různých grantových projektů včetně evropských, což je důležité i s ohledem na očekávaný pokles přímé podpory fakulty z evropských prostředků v důsledku stoupající životní úrovně v ČR.
V rámci programu jednotliví řečníci představili svoje zkušenosti s projekty Horizon Europe a přiblížili koncept a zapojení pracovišť do Evropské referenční sítě (ERN). Věnovali se také problematice nepublikačních výstupů dle Metodiky M17+ (patenty, užitné vzory) a prezentovali možnosti v oblasti podpory výzkumu včetně konkrétní nabídky expertíz pracovišť VFN, 1. LF UK a Biocevu. Zájem o akci předčil očekávání, určitě se nejednalo o poslední seminář na toto téma.