Stamiliony lidí po celém světě a až 70 tisíc Čechů je nakaženo hepatitidou C. Většina z nich o své infekci podle lékařů vůbec neví. Příznaky zánětlivého onemocnění se mohou objevit až po dvaceti, třiceti letech ve formě cirhózy nebo rakoviny jater. Díky objevu viru v roce 1989 vědci postupně vyvinuli léky, které dnes dokážou pacienta téměř stoprocentně a bez nežádoucích účinků rychle vyléčit. Mezi garantovaná centra léčby nemoci patří i naše nemocnice, která za poslední roky zcela uzdravila téměř 150 pacientů. Za objev viru hepatitidy C byla udělena 5. října 2020 Nobelova cena za fyziologii a lékařství.
„V minulosti nikdo nevěděl, čím je určitý typ chronického zánětu jater způsoben, jakou infekcí. Objev viru umožnil chorobu popsat a začít hledat léky, které by mohly virus ovlivnit a odstranit ho z organizmu,“ komentoval aktuální udělení Nobelovy ceny za objev viru hepatitidy C prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., přednosta IV. interní kliniky – kliniky gastroenterologie a hepatologie VFN a 1. LF UK. Virová hepatitida typu C podle něj ovlivnila v posledních desetiletích vývoj celého oboru hepatologie a od 90. let do současnosti mu zcela dominovala. Díky rozsáhlému výzkumu vědci vyvinuli i řadu významným neinvazivních metod, jako je například neinvazivní měření množství vaziva v játrech, tzv. jaterní elastografie, jež nahradila jaterní biopsii.
Objev viru odhalil, že žloutenka typu C způsobuje zánět jater a často vede až k jaterní cirhóze nebo úplnému selhání orgánu. „Po objevení viru se pacienti zpočátku léčili injekčně interferonem, pak i v kombinaci s ribavirinem v tabletách. Oba léky ale měly spoustu nežádoucích účinků, jako jsou teplota, zimnice, třesavka, bolesti svalů a kloubů, vypadávání vlasů, nechutenství, chudokrevnost, mohly vyvolat i onemocnění štítné žlázy. Léčba byla ale přesto úspěšná maximálně u poloviny pacientů. Virus v nich zůstal dál. Navíc se tak nemohli léčit pacienti s pokročilou cirhózou. To se změnilo až před několika lety, kdy se objevila tzv. přímo působící antivirotika,“ uvedl přednosta Radan Brůha.
Chronická nákaza většinou nemá žádné příznaky, někdy se zjistí při náhodném vyšetření jaterních testů. Při podezření lékaři vyšetřují protilátky proti viru z krve, definitivní potvrzení infekce pak znamená přímý průkaz viru v krvi. Současná antivirotika mají téměř stoprocentní účinnost, podávají se v tabletách bez nežádoucích účinků a léčba trvá jen dva až tři měsíce. Léčba hepatitidy C je dostupná ve specializovaných centrech ČR. Centrum ve VFN nabízí dvě ambulance, v hlavním areálu na IV. interní klinice a ve Fakultní poliklinice. „Úspěšnost léčby dnes už nezávisí na pokročilosti choroby a typu viru. V posledních letech se nám v naší nemocnici již podařilo vyléčit skoro sto padesát pacientů a úspěšnost je dnes více než 99 procent. Jsme schopni virus zcela odstranit z těla. Na rozdíl od dřívější léčby dnes můžeme léčit i pacienty v pokročilejším stádiu cirhózy. Účinnost je stejná, navíc vazivo z jater může po odstranění viru ustupovat a chronické onemocnění se stabilizuje,“ dodal prof. MUDr. Radan Brůha, CSc.