Cílem studia je vyšší kvalifikace, samostatnost i sebevědomí sester

Ve VFN letos v lednu odstartoval první ročník specializačního studia pro sestry v onkologii: Ošetřovatelská péče v onkologii a hematologii. Je určený pro zájemce z Prahy a celých Čech. Kde jinde by se měl konat než v naší nemocnici, když jednou ze zakladatelek tohoto vzdělávacího programu je Mgr. Darja Hrabánková Navrátilová, vrchní sestra I. interní kliniky 1. LF UK a VFN a předsedkyně onkologické sekce České asociace sester.

Program vychází z evropského dokumentu, který pracovní skupina při ministerstvu zdravotnictví upravila pro podmínky v ČR. V ní se sešla řada předních odborníků z oboru, lékařů, sester a koordinátorkou se stala právě Mgr. Hrabánková Navrátilová. Důvod vzniku specializačního vzdělávání? „Onkologická onemocnění patří mezi druhou nejčastější příčinu úmrtí po kardiovaskulárních chorobách,“ uvádí Mgr. Hrabánková Navrátilová. „V onkologii, která je velmi rychle se rozvíjejícím oborem s řadou sofistikovaných diagnostických a léčebných metod, dosud chybělo dostačující vzdělávání pro sestry. To nám potvrdila všechna oslovená centrová pracoviště v republice.“

I v Národním onkologickém programu pro období 2021–2030 je deklarován požadavek na soustavné vzdělávání lékařů a sester. Tyto skutečnosti vedly k pracím na programu, které začaly už v roce 2019. Vycházel z programu evropské sesterské onkologické společnosti (EONS), který bylo nutné výrazně upravit pro použití v ČR. Kvůli pandemii nemoci COVID-19 se vše protáhlo, finální schválení proběhlo 1. července 2023 a program vyšel ve Věstníku MZ ČR. „Tím hlavní práce teprve začala: bylo nutné detailně rozpracovat jednotlivé studijní moduly, kterých je celkem devět. Studium má hodinovou dotaci 584 hodin pro všeobecné sestry a 624 pro dětské sestry,“ pokračuje Mgr. Hrabánková Navrátilová. Vše se podařilo a díky obrovské snaze náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání VFN Mgr. Dity Svobodové, Ph.D., MHA, se podařilo první cyklus studijního programu pro Prahu a Čechy zrealizovat právě u nás v nemocnici. „Náměstkyně Dita Svobodová si tento studijní program vzala za svůj, protože si uvědomuje, jakým přínosem pro onkologické a hematoonkologické sestry vzdělávání je, a oslovila největší zdravotnická zařízení v Praze, aby se k naší aktivitě připojila. Podařilo se to a naše studenty budou učit ti nejlepší nejen mezi našimi lékaři, ale i z FN Královské Vinohrady, FN Motol a FN Bulovka. Za to jí patří velké poděkování, “ konstatuje Darja Hrabánková Navrátilová.

Studium je určené pro všeobecné i dětské sestry. Dětské sestry mají navíc samostatný modul, který kompletně vytvořila pracovní skupina na MZ ČR, protože v evropském dokumentu vůbec není. Přihlásit se mohou všichni, kdo splní minimálně roční praxi na onkologickém pracovišti. Ta by měla zajistit základní orientaci v oboru, v náročné problematice onkologických diagnóz a péči o vážně nemocné pacienty.

Zájem o studium a specifika programu: Víc praxe než teorie
Zájem byl velký, z maximálního počtu 25 účastníků studuje ve VFN 21 zdravotníků. Po prvním modulu postgraduálního studia jsou ohlasy velmi kladné. „Tento modul se věnuje epidemiologii nádorových onemocnění, významu výzkumu pro onkologické sestry, významu genetiky v prevenci, preventivní onkologii, řeší mimo jiné faktory, které ovlivňují nádorová onemocnění, a snaží se vysvětlit, jak lze snížit rizika vzniku zhoubného onemocnění,“ vysvětluje vrchní sestra s tím, že zcela zásadní je uvědomit si, že vzdělaná sestra může pomoci s osvětou u laické veřejnosti v rámci primární, potažmo i sekundární prevence, může vzniku nemoci edukací částečně i předejít nebo pomoci s jejím odhalením v časných stádiích, což je cílem všech zúčastněných.
Jedinečnost studijního programu spočívá v poměru teoretické a praktické části. „Hlavní důraz klademe na praxi, teorii si mohou studenti doplnit i samostudiem, ale praktická stránka věci je naprosto stěžejní,“ vysvětluje Darja Hrabánková Navrátilová. Proto mají v průběhu rok a půl dlouhého studia všeobecné sestry 280 hodin teorie a 304 hodin praxe, dětské sestry 304 hodin teorie a 320 hodin praxe.  Praxe bude probíhat navíc zkříženě: kdo pracuje na onkologii, praktikuje na hematoonkologii a naopak. Absolventi po složení závěrečných atestačních zkoušek získají diplom sestry specialistky pro onkologii a hematoonkologii. Vybrat si pracoviště v rámci Prahy nabízí možnost poznat jiné postupy a činnosti i přístup k pacientům. V každém případě je to rozšíření vhledu do oboru,“ hodnotí Darja Hrabánková Navrátilová.

Není to snadné, ale nové vědomosti a dovednosti nabízí zvýšení kvalifikace i sebevědomí
V dalších modulech, které pokračují v březnu, květnu, říjnu a po celý rok 2026, se budou studenti věnovat například komunikaci s onkologickými pacienty a jejich blízkými, léčbě nádorových onemocnění, podpoře pacientů v průběhu léčby, ale i po ní, případné paliativní péči, ale také vedení a řízení ošetřovatelské péče.
A proč studovat a rozšiřovat si kvalifikaci? Odpověď je jasná: lepší orientace v náročném oboru, lepší a rychlejší adaptace na pracovišti, schopnost předvídat, promýšlet řadu skutečností, tím předcházet komplikacím. „Dalším rozměrem je uznání nové kompetence sester jako koordinátorek pro onkologickou léčbu určité diagnózy (například karcinomu prsu, karcinomu plic, mnohočetného myelomu, lymfogranulomu…). Na základě indikace lékaře dle léčebného schématu odebírá vlastně část úkolů z lékaře, kdy plánuje ambulantní návštěvy a hospitalizační péči, koordinuje a sestavuje strategický plán všech diagnostických vyšetření a zajišťuje léčebný plán včetně objednávání chemoterapie. Je jistým poradcem, průvodcem, navigátorem, psychologem… Je zde zdůrazněná edukační činnost, což je v našem oboru více než potřebné.  Tím sestry získávají samostatnost i vyšší sebevědomí,“ zakončuje Darja Hrabánková Navrátilová.