K pozici primářky Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky přibylo MUDr. Václavě Adámkové, Ph.D., od počátku letošního února ještě vedení Oddělení nemocniční hygieny. Může již s odstupem říci, jak tuto výzvu přijala a jaké úkoly má v této pozici před sebou.

Považujete jmenování do nové funkce za závazek, výzvu, nebo spíš za další posun?
Jmenování do této funkce považuji především za obrovský závazek, byť je moje působení v této funkci jen dočasné.
Co byste chtěla do budoucna na Oddělení nemocniční hygieny (ONH) změnit, zlepšit, nebo co naopak funguje a chcete to rozhodně ponechat? Jaké jsou vaše plány a vize?
Absolutní prioritou je pro mě nastavení vzájemné spolupráce ONH s ostatními pracovišti ve VFN. Chtěla bych, aby toto oddělení bylo vnímáno jako partner a pomocník v řešení různých kritických situací, a nikoliv, jak tomu bohužel bylo, jako represivní orgán, který má za cíl pouze klinická oddělení zavírat a perzekuovat.
Mezi první a zásadní úkoly řadím přípravu jednotných, jasných návodů na izolační a ošetřovatelské bariérové postupy. Aby informace o výskytu epidemiologicky závažného onemocnění či infekčního agens a následných opatřeních byla jednotná a zcela jasná jak pro pacienta, tak pro ošetřující personál. Z dalších cílů bych asi považovala za důležité zjednodušení a zpřehlednění agendy provozních řádů, aby byly „životaschopné“ déle než pár měsíců a nemusely se stále předělávat.
Můžete prosím shrnout, co vše má Oddělení nemocniční hygieny na starost?
Oddělení nemocniční hygieny je pracoviště, které v podmínkách provozu zdravotnického zařízení zajišťuje specifickou hygienicko-epidemiologickou problematiku zaměřenou na vytváření a ochranu zdravých životních a pracovních podmínek, a na prevenci a kontrolu infekcí.
Úlohou pracovníků ONH je činnost preventivní, konzultační, intervenční i kontrolní a jejím cílem je vytváření bezpečného prostředí jak pro pacienty, tak pro zaměstnance nemocnice. S tímto cílem souvisí i metodická činnost oddělení a zajišťování vzdělávání pracovníků v oblasti hygienické legislativy, protiepidemických přístupů a opatření, včetně hygieny rukou. Od 1. 4. 2025 jsou pro jednotlivé kliniky přiděleny epidemiologické sestry z Oddělení nemocniční hygieny (ONH), podle jejich primární odbornosti, které budou klinikám plně k dispozici při řešení všech situací souvisejících s agendou infekcí spojených s poskytovanou zdravotní péčí (nozokomiální nákazy apod.).
MUDr. Václava Adámková, Ph.D., je primářkou Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, zároveň se od 1. 2. 2025 stala vedoucí Oddělení nemocniční hygieny. Specializuje se na klinickou mikrobiologii infekcí u hospitalizovaných pacientů, především na infekce kůže a měkkých tkání a nitrobřišní infekce. Je konzultantem antibiotické terapie jak u hospitalizovaných pacientů, tak v komunitě. Je spoluautorkou doporučených postupů pro diagnostiku a terapii infekcí kůže a měkkých tkání, komplikovaných nitrobřišních infekcí a infekcí u hematologických pacientů. Vede postgraduální kurzy specializační přípravy v oboru lékařská mikrobiologie. Je členem výboru Společnosti pro lékařskou mikrobiologii a členem ESCMID (The European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases) Study Group for Anaerobic Infections a ESCMID Study Group for Infections in Critically Ill Patients.