Více než tisíc pacientů projde ročně ambulancí Nefrologické kliniky 1. LF UK a VFN. Některé z nich sledují zdejší specialisté i třicet a více let. Klinika, která patří mezi tři jediná samostatná nefrologická pracoviště v ČR, letos slaví 20. výročí založení. Za tu dobu nefrologové ve VFN nově diagnostikovali kolem pěti tisíc pacientů s chronickým onemocněním ledvin.
Již v roce 1956 se lékařům z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze podařilo provést první hemodialýzu v celém regionu střední a východní Evropy, tedy v komunistickém bloku. VFN se stala čtvrtou nemocnicí v Evropě, kde byla akutní dialýza dostupná. Ovšem až do roku 1989 byla dialýza určená pouze pacientům do 50 let věku, ostatní byli závislí na nepříliš efektivní lékové terapii. „Po revoluci jsme během několika let dosáhli plné dostupnosti dialýzy,“ komentuje pokrok oboru nefrologie přednosta Kliniky nefrologie 1. LF UK a VFN prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., a vypočítává: „Dnes máme v Česku přes tisíc pacientů na milion obyvatel, kteří se léčí s náhradou funkce ledvin. Neustále se zvyšuje podíl transplantovaných pacientů, kteří mají oproti dialýze lepší prognózu
a kvalitu života. To nás řadí mezi nejúspěšnější evropské země.“
Hlavní cíl: Léčba chronických nemocí ledvin
Samostatná klinika vznikla v roce 2004 jako druhé pracoviště po IKEM a zaplnila mezeru na trhu. IKEM se staral především o transplantace a nefrologická klinika ve Všeobecné fakultní nemocnici se zaměřila na klinickou nefrologii. Je nejvýznamnějším pracovištěm klinické nefrologie v České republice, což dokazují čísla. Diagnóza velké části chronických nemocí ledvin závisí na odběru vzorku z ledviny, takzvané renální biopsii, a ve VFN se provádí 40 % těchto odběrů u dospělých pacientů z celé republiky, přibližně 300 ročně. „Hlavním cílem našeho pracoviště není náhrada funkce ledvin, ale záchrana těch vlastních s možností zcela se vyhnout selhání ledvin,“ vysvětluje prof. Tesař pokrok a změnu zaměření nefrologie v současnosti a doplňuje: „Jsme díky novým lékům
a studiím velmi úspěšní. Chronické onemocnění ledvin dnes lze u značné části pacientů stabilizovat tak, že je výrazně neomezuje v pracovních a dalších životních aktivitách.“
Trend současnosti: nové léky i mobilní dialýza
V nefrologii se denně objevují nové informace, do hry vstupuje mnoho nových léků. Díky mezinárodním spolupracím, účastem ve studiích a novým technikám se daří zlepšovat kvalitu života pacientů s nemocemi ledvin. Obrovskou výhodou kliniky je spolupráce s dalšími pracovišti ve VFN. Příkladem je řešení cévních přístupů, v nichž nemá VFN konkurenci. Spolupráce s kardiology, hematology, revmatology pomáhá řešit řadu dalších komplikací, které se k nemocem ledvin přidávají. U dialyzovaných pacientů přibývá zájemců o domácí, nejčastěji peritoneální (břišní) dialýzu, ale i domácí hemodialýzu s lepší kvalitou života a bez nutnosti trávit hodně času ve zdravotnickém zařízení. Domácí dialýzu lze nabídnout všem pacientům, kteří o ni mají zájem a mají rodinu, která jim s její realizací pomůže. Indikovaní jsou především mladší pacienti v celkově dobrém zdravotním stavu bez závažných přidružených onemocnění. Pokud má nemocný příbuzného, který mu bude pomáhat, je možné domácí dialýzu nabídnout i starším a více nemocným pacientům, kteří dnes na chronické dialýze představují naprostou většinu. Jejich věk se blíží sedmdesátce, mladí lidé bývají poměrně rychle transplantovaní a dialýzu do budoucna nepotřebují.